Firmy pożyczkowe

Ekspert finansowy
Rafał Tomkowicz

Firmy pożyczkowe dokładnie z dniem 22 lipca 2017 roku stały się oficjalnie Instytucjami pożyczkowymi. Wtedy to weszła w życie nowelizacja ustawy z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. z 2017 r., poz. 819).

Od tego momentu Instytucje pożyczkowe podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansów i obowiązkowej rejestracji swojej działalności w rejestrze instytucji pożyczkowych prowadzonym przez KNF.

Instytucje pożyczkowe

Poniżej znajdziecie wszystkie legalnie i profesjonalnie działające firmy pożyczkowe charakteryzujące się w pełni transparentnym przekazem swojej oferty. Co to oznacza?

Instytucje pożyczkowe przed udzieleniem Ci pożyczki udostępniają do wglądu „formularz informacyjny”, który musi zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat pożyczkodawcy oraz obowiązków jakie na nim ciążą.

Poniżej sfera-finansow.pl prezentuje Ci informacje oraz oferty pożyczek wszystkich profesjonalnie działających instytucji pożyczkowych w Polsce. Opisy firm zostały wzbogacone o opinie i komentarze użytkowników, którzy mieli okoliczność korzystania z usług danych firm oraz korzystać z ich ofert.

Mamy nadzieję, że ten sposób prezentacji pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Definicja pożyczki

Pożyczki to czynność dokonywana przy udziale osoby fizycznej oraz instytucji pożyczkowej, gdzie na podstawie określonych warunków w umowie, osoba fizyczna otrzymuje do dyspozycji środki pieniężne od pożyczkodawcy. Warunki te muszą określać przede wszystkim całkowitą kwotę zwrotu oraz czas w jakim powinno to nastąpić.

Instytucje pożyczkowe zrzeszone są w trzech organizacjach pracodawców, które to dbają o ich interesy i reprezentują branżę w debacie publicznej i kontaktach z decydentami, aby wypracować mądre regulacje legislacyjne.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Zrzesza kilkadziesiąt Instytucji pożyczkowych głównie charakteryzując się udzielaniem mikropożyczek czyli pożyczek na niewielkie kwoty i krótki okres spłaty. Członkowie PZIP to przede wszystkim firmy działające na rynku digital lending, czyli pożyczek których proces udzielania jest całkowicie online.

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Członkami Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych są firmy pożyczkowe udzielające zarówno pożyczek chwilówek, jak również pożyczek ratalnych. W odróżnieniu od PZIP, KPF zrzesza również duża część firm windykacyjnych, Biur Informacji Gospodarczej czy firm pośrednictwa finansowego.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego

FRRF zrzesza trzy największe firmy pożyczkowe w Polsce, w tym dwóch liderów udzielających pożyczek z obsługą w domu. Są to marki Provident oraz Bocian Pożyczki.

Reklamacje na firmy pożyczkowe

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a instytucją pożyczkową jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy instytucją pożyczkową a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Polski rynek pozabankowy

Polski rynek pozabankowy dostarcza mnóstwa gotowych rozwiązań dla osób, które potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki. W wyborze atrakcyjnej oferty pomogą nam opinie o firmach pożyczkowych zamieszczone przez ich dotychczasowych klientów. W ten sposób dowiemy się, któremu pożyczkodawcy warto zaufać.

Działalność polskiego rynku zobowiązań pozabankowych podlega wielu rygorystycznym przepisom, które mają chronić konsumentów przed zagrożeniem związanym z wpadnięciem w łapy oszustów pożyczkowych. Niestety cały czas powstają fałszywe strony internetowe, które wyłudzają pieniądze pod pozorem udzielania zobowiązań finansowych online osobom w trudnej sytuacji finansowej. Przed podjęciem pożyczki należy zatem sprawdzić, czy dany pożyczkodawca działa zgodnie z prawem. Firmy udzielające szybkie pożyczki są wpisane do specjalnego Rejestru Firm Pożyczkowych. Znajdziemy tam wszelkie instytucje pozabankowe, które legalnie prowadzą działalność pożyczkową na polskim rynku.

Planując podjęcie pożyczki, warto również sprawdzić opinie o firmach pożyczkowych, których oferty bierzemy pod uwagę. W ten sposób dowiemy się, czy wybrani pożyczkodawcy traktują swoich klientów w sposób uczciwy i rzetelny. Duża liczba pozytywnych opinii oznacza, że firma pożyczkowa jest godna zaufania i dba o sytuację finansową swoich klientów. Z usług takiej marki warto skorzystać!