Wiadomości

Firmy pożyczkowe są potrzebne

Sektor firm pożyczkowych jest często jedynym miejscem, gdzie możemy liczyć na wsparcie finansowe w momencie, gdy potrzebujemy pilnie uregulować niezbędne płatności, a brakuje nam odpowiednich środków. Stąd tak ważne jest, aby branża nie została objęta zbyt restrykcyjnymi regulacjami, które mogłyby wyeliminować z rynku podmioty uzupełniające ofertę banków, skupiających się na zobowiązaniach na wyższe kwoty i dłuższy okres spłaty.

Kiedy sięgamy po pożyczki?

Wykorzystywanie niewiedzy i pośpiechu pożyczkobiorcy, niewyobrażalnie wysokie koszty pożyczki, przyczynianie się do nadmiernego zadłużenia, a tym samym wpędzanie w spiralę zadłużenia lub prowadzenie działalności lichwiarskiej to najczęstsze skojarzenia z firmami pożyczkowymi. W dużej mierze wynikają one z przykrych doświadczeń klientów, którzy trafili na parabank. W przeciwieństwie do podmiotu działającego zgodnie z prawem, często mimo braku uprawnień do gromadzenia środków konsumenta, parabank może narazić go na ryzyko poprzez inwestowanie. Jednak sięganie po pieniądze z sektora pozabankowego dla niektórych jest jedyną możliwością utrzymania płynności finansowej, gdyż np. ze względu na złą historię kredytową lub ich zarobki (np. praca na „śmieciowej” umowie) nie mogą wziąć kredytu w banku lub spóźniła się im wypłata, a oni muszą „już” opłacić rachunki. Wbrew pozorom osoby, które przy pomocy pożyczki chcą zaspokoić nagłą zachciankę, stanowią niewielką grupę.

Jak pokazują statystyki, popyt na szybkie pożyczki jest coraz większy – szacuje się, że wartość tej części rynku wynosi 4 mld zł, a działalność pożyczkową prowadzi nawet kilkanaście tysięcy podmiotów. Ministerstwo Finansów postanowiło uregulować rynek krótkoterminowych zobowiązań i tym samym uczynić go bezpieczniejszym, dlatego zaproponowało zmiany w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawie Prawo bankowe oraz niektórych innych ustawach.

limit kosztów pozaodsetkowych

Po konsultacjach z przedstawicielami rynku finansowego resort postanowił podnieść limit kosztów pozaodsetkowych z 30 do 50 proc. Zdaniem Łukasz Gębskiego, szefa Instytutu Analiz Rynkowych, branży wystarczy ustawa antylichwiarska, która określa poziom maksymalnych odsetek (4-krotność stopy lombardowej). Zwraca on uwagę, że ważniejsze jest, aby branża była transparentna, czyli zrozumiała dla klientów. Dotyczy to zwłaszcza przejrzystości umów i edukacji ekonomicznej potencjalnych pożyczkobiorców.

“Jak pokazuje ostatnia analiza profilu klienta wykonana na zlecenie marki ofin.pl przez loan-magazine, średnia wartość udzielonej pożyczki to kwota 325 zł, co potwierdza fakt stanowienia uzupełnienia oferty bankowej przez sektor szybkich pożyczek online. Więszość bowiem ofert bankowych, czy to w postaci kredytu gotówkowego czy karty kredytowej zaczyna się od kwot 500-1000 zł.” – podkreśla Rafał Tomkowicz, Redaktor prowadzący Loan-Magazine.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *