Wydarzenia

Lokata na 5 proc.? Tak, ale tylko z kontem

Rafał: Niskie stopy procentowe powodują, że spada oprocentowanie lokat bankowych. Od października ubiegłego roku trudno znaleźć lokatę oprocentowaną powyżej 5 proc., a i ta wartość zaczyna znikać z bankowych ofert. Dziś standard to lokaty zapewniające zysk w skali od 2 do 4 proc. w skali roku. Nie oznacza to jednak, że „pięcioprocentówki” całkowicie wyparowały.

Dominik: W Banking-Magazine wielokrotnie powtarzaliśmy, że jeżeli chcemy, aby nasz kapitał przynosił zyski, a nie po drodze nam z grą na giełdzie i obrotem metalami szlachetnymi lub antykami, wówczas najlepsze rozwiązanie to właśnie lokata, gdzie nasze oszczędności będą bezpieczniejsze od trzymanych w gotówce w domu.

Sylwia: Prawdą jest, że obecnie lokaty nie zapewniają aż tak dużego zysku, co jeszcze kilka lat temu. Jak powiedział Rafał, „winne” są niskie stopy procentowe. O ile korzysta zeń cała gospodarka, a szczególnie kredytobiorcy, o tyle posiadacze lokat muszą przejść do porządku dziennego nad tym, że odkładanie kapitału na lokacie straci nieco na atrakcyjności.

Martyna: Rafał na wstępie powiedział, że wciąż jeszcze można znaleźć lokaty oprocentowane na 5 proc. w skali roku. Dokładnie zaś na rynku trafi się nam jeden taki rodzynek – to lokata o nazwie db Lok@ta, która – jak sama nazwa wskazuje – dostępna jest w placówkach Deutsche Bank.

db Lok@ta na 5 proc. w skali roku, ale…

Rafał: Nie w oddziałach, bowiem wniosek możemy złożyć wyłącznie online. Symbol „@” w nazwie jasno wskazuje, że mamy do czynienia z internetowym produktem finansowym.

Dominik: Faktycznie, masz rację, Rafale. Przyjrzyjmy się zatem parametrom lokaty Deutsche Banku. Każdy klient może posiadać tylko jedną taką lokatę. Po złożeniu wniosku mamy 5 dni na wpłacenie zadeklarowanej kwoty, w przeciwnym razie dyspozycja otwarcia depozytu zostanie anulowana. Przy wpłacie musimy pamiętać, aby zasilić lokatę dokładnie taką kwotą, którą podaliśmy w formularzu, w przeciwnym wypadku system potraktuje taki przelew jako błąd. Lokata uruchamiana jest okres 2 miesięcy i może być odnowiona na kolejny okres. Minimalna kwotą, którą możemy wpłacić na konto to 2 tysiące zł, natomiast maksymalnie 10 tys. zł. Zerwanie lokaty przed terminem kończy się utratą wypracowanego zysku. Oprocentowanie w skali roku wynosi 2,5 proc.

Martyna: Jak to? Przecież miało być 5 proc.?

Sylwia: I jest, ale trzeba spełnić jeden warunek – otworzyć konto osobiste db Net. Dopiero wówczas odsetki będą naliczanie w oparciu o wyższe oprocentowanie. Oczywiście nie ma przymusu, aby to robić, ale wówczas oprocentowanie nie będzie już tak atrakcyjne. Z drugiej strony, ROR w Deutsche Banku to jedno z wiodących kont osobistych na rynku, co pokazał nasz ranking; otwarcie rachunku jest darmowe, a z opłaty za kartę można się zwolnić poprzez dokonanie transakcji bezgotówkowych na kwotę 200 zł miesięcznie.

Martyna: Widać więc, że bank stawia na transakcję wiązaną. Jeśli połakomimy się na wyższe oprocentowanie w ofercie db Lok@ta, a po jakimś czasie przestaniemy odnawiać lokatę, zostaniemy z kontem, z którego pewnie – z wygody lub przyzwyczajenia – dalej będziemy korzystać. A bank będzie zarabiać na opłatach i prowizjach.

Rafał: Jeśli więc szukamy lokaty, która w otoczeniu niskich stóp procentowych, zapewni nam zysk zbliżony do oferty Deutsche Bank, ale nie chcemy wiązać się z bankiem na dłużej poprzez zakładanie konta, wówczas najlepszym wyjściem będzie trzymiesięczna Lokata Happy w IdeaBank oprocentowana na 4 proc. w skali roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *