Wiadomości
Bezpieczny Pesel chroni dane osobowe Polaków

Bezpieczny Pesel chroni dane osobowe Polaków

Każdego roku rośnie liczba wyłudzeń pożyczek oraz kradzieży tożsamości. Z tego powodu powstał system Bezpieczny Pesel, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych osobowych polskich konsumentów.

System Bezpieczny Pesel powstał z inicjatywy firmy finansowej CRIF oraz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Wspólnymi siłami podmioty te uruchomiły specjalny serwis internetowy, na którym polscy konsumenci mogą zastrzec swój numer PESEL. To właśnie ten numer towarzyszy nam od chwili narodzin i pozostaje niezmienny przez całe życie.

CRIF podkreśla, że tak samo jak dbamy o zdrowie i wizerunek, tak samo powinniśmy troszczyć się o swój numer PESEL. To właśnie on może bowiem posłużyć nieuczciwym ludziom do wyłudzenia pożyczki w naszym imieniu.

Jak działa Bezpieczny Pesel?

System Bezpieczny Pesel powstał po to, by uniemożliwić przestępcom wykorzystywanie cudzych danych do podjęcia zobowiązania finansowego. Ta bezpłatna usługa umożliwia zastrzeżenie swojego numeru PESEL. W ten sposób dajemy znać firmom pożyczkowym, że nie zamierzamy podejmować żadnych pożyczek. W momencie, gdy któraś z firm otrzyma wniosek złożony na zastrzeżone dane, automatycznie zostaje on odrzucony.

Zastrzeżenie swojego numeru PESEL jest zupełnie bezpłatne. Można tego dokonać na stronie internetowej Bezpieczny Pesel zaledwie w kilka chwil. Teraz cała procedura jest jeszcze łatwiejsza, bowiem CRIF i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych zmodyfikowali wygląd i uprościli funkcjonalności systemu. Dzięki temu konsumenci mogą jeszcze łatwiej skorzystać z tego unikatowego rozwiązania.

Bezpieczeństwo milionów Polaków

Bezpieczny Pesel uchronił już tysiące Polaków przed wyłudzeniami na łączną kwotę około 30 milionów złotych. Codzienny kontakt z ochroną danych uczulił CRIF na konieczność edukowania Polaków w zakresie świadomego dbania o swoje dane osobowe. Problem wyłudzeń stale rośnie bowiem w siłę.

Oszustwa finansowe związane z podszywaniem się pod tożsamość innych osób (kradzież tożsamości) to już nie tylko pojedyncze wyłudzenia od osób starszych. Coraz częściej działania związane z oszustwami finansowymi lub próbami oszustw są prowadzone przez zorganizowane grupy przestępcze. Tak szybko jak rozwija się technologia związana z sektorem finansowym, tak szybko powinny rozwijać się kompetencje ludzkie związane ze świadomością zagrożeń i możliwości reagowania na nie. – mówi Piotr Badura, Wiceprezes Zarządu CRIF Sp. z o.o.

CRIF dla edukacji dzieci

W tej chwili CRIF rozpoczął kampanię informacyjną, która promuje system Bezpieczny Pesel. Jednocześnie marka wzięła udział w programie edukacyjnym Fundacji Uniwersytet Dzieci „Technologie z Klasą”.

Według CRIF edukowanie najmłodszych w zakresie ochrony swoich danych jest szczególnie ważne, bowiem to właśnie oni w przyszłości będą klientami rynku finansowego. Program „Technologie z Klasą” organizuje specjalne lekcje w szkołach, które przygotowują dzieci do życia w cyfrowym świecie i szczególnie uczulają je na kwestie ochrony danych osobowych. Ponadto CRIF Poland zaprosił także uczniów na wycieczkę do siedziby swojej firmy w Krakowie.

dzieci kampania edukacyjna bezpieczny pesel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *