Wydarzenia

Rozważna i romantyczna pożyczka dla kobiet w Alior Bank

Dominik: Witajcie w czwartej odsłonie Pogromców EXTRA, gdzie przyglądamy się ofertom reklamowym polskich banków i sprawdzamy, czy mają pokrycie w rzeczywistości. Jako że niedawno obchodziliśmy Dzień Kobiet (z tej okazji męska część Pogromców Mitów Finansowych składa wszystkim Paniom najlepsze życzenia), postanowiliśmy wziąć na tapetę pożyczkę w Alior Bank, która skierowana jest tylko dla przedstawicielek płci pięknej.

Rafał: Pożyczka dla kobiet znajduje się w ofercie Aliora od zeszłego roku, a obecnie trwa jej promocja. Zgodnie z komunikatem reklamowym banku każda z pań, która zdecyduje się złożyć wniosek między 20 lutym a 31 marcem, może liczyć na oprocentowanie w wysokości 4,9 proc.

Sylwia: Alior nazwał ten produkt mianem Pożyczki Rozważnej i Romantycznej, czym oczywiście nawiązuje do słynnej powieści pióra Jane Austen. Ustalmy jedno: finanse dalekie są od romantycznych uniesień, ale na pewno powinny opierać się na rozwadze i rozsądku. Obiekt promocji nie będzie więc Marianną Dashwood, ale sprawdźmy, czy można ją określić mianem Eleonory Dashwood świata polskich pożyczek. Aha, byłabym zapomniała, w imieniu kobiecej reprezentacji Pogromców, dziękuję za życzenia. No i wszystkiego najlepszego Rafale i Dominiku na Dzień Mężczyzny.

Rafał: Och, dziękujemy.

Tylko dla mężatek

Martyna: Już dobrze, wróćmy ze świata kurtuazji do tematu naszej dyskusji. Pomimo reklamowanej przez
Alior Bank otwartości na klienta (o czym wspominaliśmy przy okazji prześwietlania poprzedniej oferty), pożyczka, która zapożyczyła nazwę od książki Austen nie jest dostępna dla wszystkich kobiet. Bank zastosował kryterium wieku i stanu cywilnego.

Rafał: Owszem, aby skorzystać z tej oferty, należy nie tylko spełniać wymagania kredytowe stawiane przez bank (co oczywiste), ale także być kobietą w wieku między 35 a 50 lat, która może się też pochwalić obrączką ślubną na palcu.

Dominik: Warto podkreślić, że promocyjne oprocentowanie (stałe na okres 5 lat) wynosi 4,9 proc., ale jeżeli wystąpi się o finansowanie z drugą osobą (w domyśle: z małżonkiem) – możliwe jest jego obniżenie 0,4 proc. Pożyczka dotyczy zobowiązania niezabezpieczonego, tj. nie obejmuje kredytów ratalnych, kart kredytowych i zakupu samochodu). Promocją jest objęte finansowanie tylko do kwoty 100 tys. zł włącznie.

Szczegóły oferty

Sylwia: Bez wątpienia atrakcyjny w tej ofercie jest brak wymogu posiadania konta w Alior Banku oraz dostępność gotówki nawet w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się szczegółom oferty… cóż, chyba mogłoby być lepiej.

Rafał: Przede wszystkim bank liczy sobie 7 proc. za opłatę przygotowawczą, która pozostaje taka sama także w przypadku, gdy o pożyczkę wystąpi para. Oczywiście jest to dalece mniej niż w przypadku pożyczki dla każdego na 5 proc., gdzie ten koszt może stanowić nawet 1/3 wartości zobowiązania. Niemniej jednak należy się liczyć, że sama zgoda banku na podpisanie z nami umowy będzie kosztować kilkaset złotych. Do tego dochodzi jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie, no i – rzecz jasna – odsetki. W tym przypadku nie ma jednak możliwości odzyskania odsetek w przypadku całkowitej spłaty w kilka miesięcy, a taką opcję posiada wspomniana pożyczka na 5 proc.

Martyna: Spójrzmy więc na cyferki. Weźmy przykład reprezentatywny dostępny w materiałach banku: kwota pożyczki (bez kosztów kredytowanych) to 7 776 zł rozłożone na 29 rat. RRSO wyniesie w takim przypadku 21,6 proc. Siedmioprocentowe koszty uruchomienia kredytu pochłoną 648 zł, a ubezpieczenie 833,14 zł. Odsetki to kolejne 576,59 zł. Oznacza to więc, że całkowity koszt tej pożyczki wyniesie 2057,53 zł. W sumie przyjdzie nam oddać 9 833,53 zł.

Dominik: Z czego większość pochłonie ubezpieczenie i opłata za uruchomienie finansowania.

Rafał: Jak widać. Oczywiście wysokość kosztów będzie zależeć od pożyczanej kwoty. Nie ulega jednak wątpliwości, że na polskim rynku bankowym łatwo znaleźć pożyczkę, która będzie atrakcyjniejsza od oferty Aliora, a przy tym nie ograniczona wiekiem, płcią i stanem cywilnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *