Wydarzenia

Pożyczki dla firm zabezpieczone hipoteką

Pożyczki dla firm zabezpieczone na nieruchomościach zdobywają coraz większą popularność na polskim rynku finansowania dla biznesu. Przedsiębiorcy doceniają ograniczoną liczbę formalności, elastyczne warunki i szybki dostęp do gotówki, które gwarantują tego typu produkty finansowe.

Z przygotowanego przez Polską Radę Biznesu raportu „Przedsiębiorca wysłuchany. Czego potrzebuje do rozwoju?” wynika, że brak środków własnych stanowi jedną z największych barier w rozwoju polskich firm. Jednocześnie przedsiębiorcy z sektora MŚP są zdania, że dostęp do dodatkowego finansowania dla biznesu jest w naszym kraju jest mocno ograniczony. Aż 43 proc. małych i średnich firm ma problem z otrzymaniem kredytu komercyjnego, a ponad 50 proc. przedsiębiorców uważa, że wsparcie państwowe i unijne jest niezwykle trudne do pozyskania.

Rośnie popularność alternatywnych źródeł finansowania

To właśnie te ograniczone możliwości pozyskania dodatkowego kapitału powodują, że przedsiębiorcy coraz chętniej zwracają się ku alternatywnym źródłom finansowania. W ciągu ostatnich lat na popularności szczególnie zyskał faktoring, leasing oraz crowdfunding. Również pożyczki dla firm cieszą się rosnącym zainteresowaniem firm, zwłaszcza tych z sektora MŚP. To właśnie mniejsi przedsiębiorcy mają bowiem największe problemy z pozyskaniem dodatkowych środków na rozwój.

Biznes coraz chętniej sięga po pożyczki dla firm

W ciągu ubiegłego roku polscy przedsiębiorcy pożyczyli w firmach pożyczkowych średnio po 703 tys. zł, czyli aż o 195 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej. W tym roku średnia wartość podejmowanej pożyczki wzrosła już prawie do 1 mln zł. Coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza pożyczki dla firm zabezpieczone na nieruchomościach, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla oferty bankowej.

Rosnącemu zainteresowaniu ofertą pożyczek dla firm sprzyja restrykcyjna polityka banków. Tego typu instytucje finansowe z dużą ostrożnością podchodzą do firm, a zwłaszcza do podmiotów z sektora MŚP. Dla mniejszych przedsiębiorców podjęcie kredytu dla firm wiąże się zatem z dużą liczbą wymogów do spełnienia oraz z czasochłonnymi formalnościami. Często spotykają się oni również z odmową kredytowania ze względu na brak odpowiedniego zabezpieczenia.

Kto pożycza najczęściej?

monument fund logoZ danych zebranych przez Monument Fund wynika, że z usług polskich pożyczkodawców korzystają przede wszystkim przedstawiciele branży nieruchomości (37 proc.), sektora usług (21 proc.), branży deweloperskiej i budowlanej (16 proc.) oraz produkcyjnej (16 proc.), a także sektora hotelarskiego i turystycznego (10 proc.). Po pożyczki dla firm najchętniej sięgają spółki z o.o. i jednoosobowe działalności gospodarcze. Stanowią blisko 90 proc. klientów polskich firm pożyczkowych.

Na co pożyczają przedsiębiorcy?

Analiza Monument Fund wskazuje, że przedsiębiorcy najczęściej pożyczają na rozwój własnego biznesu. Pozyskane w ten sposób środki wydają przede wszystkim na realizację kontraktów i zleceń (36 proc.), a także inwestycje w rynek nieruchomości (niemal 30 proc.). W ubiegłym roku pożyczone w firmach pozabankowych pieniądze przedsiębiorcy najczęściej inwestowali właśnie w ten rynek. Ofertę pożyczek dla firm szczególnie upodobali sobie przedsiębiorcy zajmujący się flippingiem. Ponadto firmy często pożyczają również w celu konsolidacji swoich zobowiązań (21 proc.) oraz na realizację zaplanowanych inwestycji deweloperskich (13 proc.).

Banki vs. firmy pożyczkowe

Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi reguł funkcjonowania branży finansowej. Gdy oferta banków okazuje się dla nich niewystarczająca, coraz chętniej poszukują dodatkowych źródeł finansowania niezbędnego do realizacji własnych przedsięwzięć biznesowych. Firmy pożyczkowe zdobywają ich zainteresowanie dzięki ograniczonej liczbie formalności, skróconemu procesowi oczekiwania na decyzję oraz gwarancji szybkiego dostępu do pieniędzy.

Należy pamiętać, że to właśnie szybkość bywa kluczowym czynnikiem w realizacji nowoczesnych inwestycji czy w korzystaniu z atrakcyjnych okazji biznesowych. Przestarzałe procedury banków sprawiają, że proces oczekiwania na dofinansowanie jest dla przedsiębiorców zbyt powolny. Ponadto w tego typu instytucjach finansowych przedsiębiorca musi jasno określić cel, na jaki chce pozyskać środki.

Rafal Tomkowicz

Nie każde przedsięwzięcie może jednak liczyć na przychylność banku, np. ze względu na brak ekonomicznego uzasadnienia danej transakcji. Oferta firm pożyczkowych jest dużo bardziej zróżnicowania i opiera się na łagodniejszych warunkach przyznawania pożyczek, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie środków na wiele różnych celów. W dodatku firmy pozabankowe udostępniają przedsiębiorcy szeroki wachlarz form zabezpieczenia pożyczki, m.in. przy pomocy lokalu komercyjnego, mieszkania czy gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *