Wiadomości

Jak pożyczają Polacy?

Rozrzutnicy ze stolicy, dusigrosze z Poznania i niezaradna ściana wschodnia. To obiegowe stereotypy dotyczące finansowego portretu Polaków. Ale jak jest naprawdę? Największy serwis social lendingu w Polsce, Kokos.pl, przyjrzał się bliżej swoim użytkownikom, zarówno inwestorom jak i pożyczkobiorcom. Ich liczba przekroczyła już ponad 250 tysięcy. Serwis przeanalizował w sumie blisko 100 tysięcy aukcji pożyczkowych, założonych przez użytkowników portalu. Wnioski płynące z raportu są zaskakujące.

W co czwartą aukcję pożyczkową inwestuje Lubelszczyzna

Największą żyłkę do interesów wykazuje nie, jak można byłoby się spodziewać, zaradna Wielkopolska, lecz polska ściana wschodnia. Mieszkańcy województwa lubelskiego uczestniczyli aż w 24% wszystkich inwestycji na platformie. Oznacza to, że inwestorzy z Lubelszczyzny finansują niemal co czwartą pożyczkę udzieloną na platformie Kokos.pl. Swą aktywnością i mobilnością inwestorzy z lubelskiego przełamali zatem niesprawiedliwi stereotyp, dając lekcję inwestycyjną innym województwom. Drugie miejsce pod względem liczby dokonanych inwestycji zajmują województwa: łódzkie (17%) oraz mazowieckie (8,5%). Łączna liczba inwestycji pochodzących z lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego stanowi blisko połowę (49,7%) wszystkich inwestycji na platformie, których obecnie jest już ponad 400 tysięcy.

Mazowsze – tutaj pieniędzy jest najwięcej

Choć mieszkańcy województwa mazowieckiego zajmują 3 miejsce pod względem liczby udzielonych pożyczek, to zdecydowanie dzierżą palmę pierwszeństwa w kategorii: hojność. Mazowszanie wyjmują z portfela najgrubsze pliki banknotów. Ich szczodrość zapewniła im blisko 22% udziału w sumie wszystkich inwestycji na platformie. Oznacza to, że średnio co piąta złotówka pochodzi od inwestora z Mazowsza. Tuż za mieszkańcami województwa mazowieckiego uplasowali się mieszkańcy równie wielkodusznych województw: śląskiego (15%) oraz łódzkiego (11%). Kapitał pochodzący z tych trzech rejonów Polski wypełnia niemalże połowę sumy wszystkich inwestycji na platformie Kokos.pl.

Ślązacy pożyczają najczęściej, a Mazowszanie najwięcej

Najczęściej pieniądze pożyczają internauci ze Śląska, którzy zakładają średnio co siódmą aukcję pożyczkową (14% ilości wszystkich aukcji pożyczkowych). Podium osób najczęściej pożyczających dopełniają mieszkańcy województw: mazowieckiego (10%) oraz łódzkiego (blisko 9%).

Jeśli natomiast weźmiemy pod lupę wysokość sum pożyczanych w serwisie, to wówczas znowu przodują mieszkańcy Mazowsza. Jeśli pożyczają –  to pożyczają sporo. Do ich portfeli wpada bowiem średnio 15% sumy wszystkich udzielonych pożyczek, czyli prawie co siódma złotówka. Oznacza to, że samo Mazowsze wyciągnęło ze społecznościowej kasy pożyczkowej już ponad 17 mln zł. Drugie miejsce zajęli użytkownicy ze Śląska (12,5%) oraz z Wielkopolski (9,5%).

Reprezentatywne Pomorze

Choć użytkownicy z Pomorza, w liczbie blisko 10 tys. osób, stanowią nieco ponad 3% wszystkich użytkowników, to mimo wszystko właśnie Pomorze jest papierkiem lakmusowym polskiego rynku pożyczek społecznościowych. Wskaźniki typowego uczestnika platformy social lendingowej z Pomorza odzwierciedlają mniej więcej wskaźniki statystycznego użytkownika Kokos.pl. Średnia wieku pomorskiego internauty zajmującego się social lendingiem to 34 lata. Średnia wysokość zaciąganej przez Pomorzan pożyczki to blisko 2,5 tys. zł. Średnia wysokość inwestycji przypadająca na jednego użytkownika to 278 zł, choć trzeba dodać, że jest to kwota znacznie zaniżona (nie wszyscy użytkownicy Kokos.pl są przecież inwestorami). Mieszkańcy Pomorza najczęściej zaciągają pożyczkę na 13 miesięcy. Wart odnotowania jest fakt, że rekordzista zaciągnął tu pożyczki na łączną kwotę powyżej 218 tys. zł – i wszystkie spłacił terminowo.

Najmłodsze Podlasie

Rozpiętość wiekowa użytkowników portalu Kokos.pl jest imponująca i potwierdza tezę, że w social lendingu każdy znajdzie swoje miejsce, niezależnie od wieku. Najstarsi użytkownicy platformy Kokos.pl mają bowiem ponad 90 lat, a najmłodsi po 18 lat. Średnia wieku statystycznego użytkownika to 34 lata. „Najmłodsze” pod względem metryki jest województwo podlaskie, w którym wiek użytkownika nie przekracza 32 lat, a „najstarsze” – świętokrzyskie, gdzie typowy użytkownik serwisu ma 37 lat.

Na Podkarpaciu jak w banku

Na odrębny akapit zasługuje województwo podkarpackie. Użytkownicy Kokos.pl pochodzący z Jasła są bowiem jednymi z najuczciwszych ze wszystkich polskich miast – ich spłacalność jest wzorowa: wynosi 100%, a wszystkie pożyczki spłacane są terminowo. Podobnym osiągnięciem mogą pochwalić się mieszkańcy Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku. Użytkownicy z południowych miast Polski są zatem słowni i honorowi: to, „że spłacą” można mieć jak w banku.

Kokos.pl to największa i pierwsza – uruchomiona w 2008 roku – platforma pożyczek społecznościowych. Za jej pośrednictwem internauci wymienili między sobą już 112 mln zł i założyli ponad 100 tysięcy aukcji. Spłacalność sięga tu 90% i dorównuje tej w bankach. Średnia kwota pożyczki na Kokos.pl to 2 700 zł, a średnie oprocentowanie oscyluje wokół 14% w skali roku, choć zdarzają się także pożyczki udzielane na 1%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *