Wiadomości

Jak płacić za pomocą telefonu?

Często zdarza Ci się zapomnieć portfela, ale nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez telefonu? Koniecznie wypróbuj płacenie smartfonem. To koniec problemów z wypchanymi kieszeniami i wracaniem się po gotówkę.

Płacenie telefonem może być wygodną alternatywą dla ludzi, którzy nie lubią nosić przy sobie portfela. Noszenie przy sobie jedynie telefonu zamiast gotówki czy pliku kart płatniczych to wygodne i niezwykle praktyczne rozwiązanie. Ale jak dokładnie rozpocząć płacenie telefonem? To proste! Należy wybrać jedną z metod poniższych metod i skonfigurować ją w swoim telefonie.

BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który powstał z inicjatywy największych banków. Właśnie z tego powodu dostępny jest wyłącznie z poziomu aplikacji tych instytucji finansowych, które zdecydowały się na wdrożenie innowacyjnej usługi. Do aktywnego korzystania z BLIK-a potrzebna jest jednak nie tylko aplikacja własnego banku, ale również połączenie z internetem.

Narzędzie to sprytnie zastępuje kartę płatniczą. Wszelkie płatności dokonywane są za pomocą sześciocyfrowego kodu, który generowany jest w aplikacji. Aby dokonać płatności BLIK-iem, należy po prostu wstukać ten kod w terminalu płatniczym, a następnie potwierdzić transakcję na swoim telefonie. Za pomocą BLIK-a możemy wygodnie i bezpiecznie płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i w sklepach internetowych, a także na poczcie i w urzędzie. BLIK umożliwia również wypłaty gotówki z bankomatów i szybkie przelewy bezpośrednio na numer telefonu.

NFC

Dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem jest możliwe wtedy, gdy nasze urządzenie wyposażone jest w technologię NFC. To właśnie dzięki niej możemy korzystać z wygodnych i bezdotykowych transferów środków. Aby dokonać płatności, wystarczy jedynie przyłożyć smartfon do terminala. W przypadku transakcji powyżej 50 zł konieczne będzie jeszcze wstukanie kodu PIN.

Sama technologia NFC nie zapewnia jednak możliwości płacenia zbliżeniowo. Do aktywnego korzystania z niej niezbędna jest jeszcze specjalna aplikacja mobilna. To właśnie tę technologię wykorzystują do transakcji usługi Google Pay i Apple Pay, a także banki w swoich aplikacjach mobilnych.

Google Pay

Google Pay to wirtualny portfel prosto od technologicznego giganta. Przeznaczony jest dla użytkowników urządzeń z systemem Android, którym zapewnia komfortowe i bezpieczne płacenie smartfonem. Wystarczy tylko dodać zdjęcie karty płatniczej lub ręcznie wklepać niezbędne dane w swojego smartfona, aby cieszyć się możliwością szybkich i wygodnych płatności mobilnych. Od tej chwili za wszelkie transakcje w sklepach stacjonarnych możesz płacić zbliżeniowo. Jednak Google Pay oddaje do dyspozycji użytkownika wiele równie ciekawych funkcjonalności, umożliwiając także płacenie w aplikacjach, m.in. za zakup biletów komunikacji miejskiej w serwisie JakDojadę.

Apple Pay

Apple Pay to kolejny sposób płatności mobilnych, przeznaczony tym razem dla użytkowników urządzeń marki Apple, czyli iPhone’ów, iWatchy i iPadów. Działa w sposób niezwykle podobny do Google Pay. Użytkownik musi tylko wejść w aplikację Wallet i wprowadzić do niego dane własnej karty płatniczej lub nawet kilku kart. Dzięki temu rozwiązaniu możesz już zapomnieć o noszeniu przy sobie kart debetowych czy kredytowych. Dostęp do nich w dowolnym czasie i miejscu zapewni Ci własny smartfon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *