Które konto jest najlepsze? Ranking kont osobistych

 

Warto jednak poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą kont bankowych przed założeniem własnego konta osobistego. Ranking kont osobistych może pomóc również osobom, które już posiadają własny rachunek i nie są do końca zadowolone z jego możliwości. Dobrze jest na bieżąco śledzić dostępne oferty i nie wahać się przed zmianą, jeśli tylko przyniesie nam ona korzyści.

Czas zupełnie darmowych kont osobistych dobiegł końca, a obecne ROR-y obwarowane są wieloma opłatami – stąd też większość rankingów kont osobistych skupia się na znalezieniu jak najtańszego rachunku osobistego. Czy jednak najtańsze konto oznacza jednocześnie konto najlepsze? Taka prosta kalkulacja może doprowadzić do realnych strat finansowych. Z tego powodu Banking-Magazine w swoim rankingu pod uwagę wziął kilka różnych czynników, np. opłatę za prowadzenie rachunku, wydanie karty, przelewy, koszt wypłat z bankomatów. W powstałym w ten sposób rankingu wyróżniono trzy najlepsze rachunki osobiste oraz trzy najsłabsze.

Kto znalazł się na podium?

W rankingu zwyciężyło przede wszystkim Konto z Lwem Direct w ING – okazało się bezkonkurencyjne i zdeklasowało rywali. Przede wszystkim dlatego, że nie zapłacimy za nie ani złotówki. Konto umożliwia darmową wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów oraz bezpłatne przelewy. Karta również będzie całkowicie darmowa, jeżeli w ciągu miesiąca dokonamy transakcji bezgotówkowych za minimum 300 zł.

Kolejnymi ROR-ami obwołanymi najbardziej korzystnymi rachunkami osobistymi są Wymarzone Konto Osobiste Raiffeisen-Polbanku oraz dbNET Deutsche Banku. Otwarcie tego pierwszego jest darmowe, jednak co miesiąc będziemy musieli płacić 3 zł za kartę. Na szczęście konto ma inne zalety – oferuje darmowe przelewy oraz bezpłatną wypłatę z bankomatów na terenie całej Polski. Przede wszystkim wyróżnia się jednak oprocentowaniem środków pieniężnych na 0,375 proc. dla kwot 1 – 3 000 zł, 1,125 proc. dla kwot 3 000,01 – 10 000 zł oraz na 1,5 proc. dla kwot powyżej 10 000 zł. Natomiast konto dbNET zdobyło miejsce na podium dzięki braku opłat za prowadzenie oraz za kartę debetową. Deutsche Bank oferuje także darmowe przelewy internetowe oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie.


Czarny koń wyścigu

Ciekawym zabiegiem rankingu kont osobistych Banking-Magazine jest wybór „czarnego konia” w zestawieniu – czyli produktu, którego rozwój warto obserwować. W tym przypadku został nim rachunek osobisty w Banku Pocztowym. Konto ZawszeDarmowe wyróżnia to, że jest przeznaczone pod konkretną grupę klientów – emerytów, rencistów i seniorów, którzy często odwiedzają placówki Poczty Polskiej. Otwarcie własnego ROR-u w Banku Pocztowym jest bezpłatne (wniosek można złożyć nawet u listonosza!), tak samo przelewy online i te w okienku pocztowym. Co więcej – za posiadanie konta w Banku Pocztowym dostajemy 10 proc. zniżkę na wydatki poniesione na poczcie. Konto nie jest oprocentowane, a karta kosztuje jedynie 5 zł miesięcznie, jeśli nie zostaną  przeprowadzone transakcje bezgotówkowe na kwotę przynajmniej 300 zł w ciągu jednego miesiąca. Jednak tym co wyróżnia Konto ZawszeDarmowe z tłumu są jego usługi dodatkowe – tańsze ubezpieczenia OC, AC, NNW, Assitance, Bezpieczny Dom bądź możliwość przyniesienia wypłaconej z konta gotówki do domu przez listonosza (za opłatą). Jeśli spojrzeć z perspektywy seniora – konto to będzie dla niego najlepszym wyborem.


Najmniej korzystne konta osobiste

Niestety w zestawieniu kont osobistych znalazło się miejsce także dla antybohaterów – przede wszystkim dla Konta PROSTOoszczędzającego Credit Agricole, które obwarowane jest dość restrykcyjnymi opłatami. Również Konto Wyższej Jakości w Alior Banku nie zachęca warunkami – miesięczny koszt prowadzenia rachunku to aż 12 zł. Na trzecim miejscu najsłabszych kont osobistych uplasował się bank City Handlowy ze swoim kontem Citi Priority. Aby rachunek ten był darmowy, należy posiadać co najmniej jeden produkt kredytowy i miesięczne wpływy w wysokości 5 tys. zł.

 


Co z resztą?

Wśród 17 rachunków bankowych wziętych pod lupę w rankingu kont osobistych Banking-Magazine znalazło się wiele produktów godnych uwagi. Ogromna różnorodność oferowanych usług sprawia, że ciężko jednoznacznie wybrać najlepszy produkt bankowy. Przy wybieraniu konta musimy wziąć więc pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby i wybrać odpowiednio dopasowany do nich rachunek osobisty.

 

2 thoughts on “Które konto jest najlepsze? Ranking kont osobistych

    • Author gravatar

      Miałbym poważne obiekcje, żeby w pierwszej trójce umieścić DB z kontem dbNET, a to dlatego, że karta debetowa do tego konta jest całkowicie darmowa, jeżeli w ciągu miesiąca dokonamy transakcji bezgotówkowych za minimum 700 zł !!! W innym przypadku opłata za kartę wynosi 10 zł. Czy 700 zł to na tyle mało, żeby umieścić konto w pierwszej trójce???

    • Author gravatar

      Miałbym poważne obiekcje, żeby w pierwszej trójce umieścić DB z kontem dbNET, a to dlatego, że karta debetowa do tego konta jest całkowicie darmowa, jeżeli w ciągu miesiąca dokonamy transakcji bezgotówkowych za minimum 700 zł !!! W innym przypadku opłata za kartę wynosi 10 zł. Czy 700 zł to na tyle mało, żeby umieścić konto w pierwszej trójce???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *