W poszukiwaniu zyskownej lokaty

Przyjrzeliśmy się dwóm sytuacjom – lokowaniu 10 tys. zł na 3 miesiące oraz 12 miesięcy. W przypadku krótkoterminowego depozytu w dwóch bankach możemy zarobić aż 4 proc. w skali roku. Liderami są Lokata Happy w Idea Banku oraz Lokata Bezkarna w BGŻOptima. Po upływie 3 miesięcy, dzięki tym produktom oszczęnościowym będziemy bogatsi o 81 zł.

Idea Bank kieruje ofertę do nowych klientów, ale uruchomienia lokaty nie uzależnia od założenia konta osobistego czy skorzystania z innych dostępnych produktów. Lokatę można otworzyć przez internet (wystarczy wypełnić wniosek online i wpłacić kwotę na numer rachunku podesłany przez bank w mailu) lub w oddziale stacjonarnym. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego.

Natomiast Lokata Bezkarna ma charakter nieodnawialny i wymaga założenia Konta Indywidualnego BGŻOptima. Jak sama nazwa wskazuje, zerwanie jej przed czasem nie grozi utratą odsetek wypracowanych przez okres ich przechowywania na lokacie.

 

 

Myśląc o długoterminowym deponowaniu nadwyżki środków, najwięcej zyskamy z Lokatą Standardową Internetową w Meritum Banku. Wpłacając 10 tys. zł po 12 miesiącach będziemy bogatsi o 251,1 zł. Lokatę założymy w placówce banku, online lub przez aplikację Meritum Bank Mobilny. Nie wiąże się ona z koniecznością otwierania konta osobistego. Oprocentowanie jest stałe przez cały okres deponowania.

Oprocentowanie przekraczające 3 proc. obowiązuje również na Lokacie Standardowej w PLN w Invest Banku oraz Lokacie Wznoszącej w Getin Banku. Pierwsza opcja umożliwia wybór między stałym a zmiennym oprocentowaniem oraz podwyższanie oprocentowania wraz z powiększaniem deponowanej kwoty. Natomiast Lokata Wznosząca charakteryzuje się stałym progresywnym oprocentowaniem, co oznacza, że z każdym miesiącem rośnie wysokość oprocentowania lokowanych środków. Kapitaizacja następuje na koniec okresu umowy, jednak zerwanie lokaty przed terminem nie powoduje utraty odsetek – bank wypłaci zdeponowaną kwotę powiększoną o odsetki za pełne miesiące utrzymywania środków (zgodnie ze skalą progresji). Po zakończeniu okresu umownego można przedłużyć lokatę automatycznie z oprocentowaniem takim jak w przypadku standardowej oszczędnościowej lokaty terminowej Getin Banku obowiązującym w dniu odnowienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *