Ranking lokat bankowych

Zachęcamy do przeanalizowania naszego rankingu lokat bankowych, w którym znajdziesz oferty cieszące się obecnie największą popularnością wśród konsumentów. W naszym zestawieniu wskazaliśmy również najważniejsze informacje o wszystkich propozycji lokat. Dzięki temu dowiesz się, która lokata spełni twoje potrzeby!

kwota lokaty500 - 200000
czas trwania lokaty24 mies.
oprocentowanie1.5 %
kwota lokaty1000 - 400000
czas trwania lokaty3 mies.
oprocentowanie1.01 %
kwota lokaty500 - 20000
czas trwania lokaty3 mies.
oprocentowanie2.8 %
kwota lokaty500 - 10000
czas trwania lokaty3 mies.
oprocentowanie1.25 %

Lokata bankowa – czym wyróżnia się ten produkt finansowy?

Na lokacie bankowej możemy zdeponować swoje pieniądze na określony czas i później odzyskać je wraz z należnymi odsetkami. W przypadku tego produktu finansowego warto wytłumaczyć jego specyfikę na konkretnym przykładzie: jeżeli wpłacimy środki na wybraną lokatę na ustalony z bankiem termin (np. 24 miesiące), wtedy po jego upływie otrzymamy kwotę powiększoną o oprocentowanie.

Trzeba wiedzieć, że decydując się na lokatę nie będziemy musieli uregulować żadnych dodatkowych. Ten produkt bankowy w porównaniu do kont oszczędnościowych niestety nie daje bieżącego dostępu do zdeponowanych środków. Ważną kwestią jest też to, że w każdej chwili możemy zerwać umowę z bankiem i odzyskać wpłacone pieniądze, niestety w tej sytuacji stracimy odsetki.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Mimo, iż lokata bankowa jest naprawdę jednym z najprostszych i zarazem najbezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy, to najpierw warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami jakie występują w przypadku tego produktu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że lokaty mogą być krótkoterminowe (do 12 miesięcy) a długoterminowe (powyżej 12 miesięcy). Jakie lokaty znajdziemy w bankach? Zapoznaj się!

Warto wiedzieć, że oprócz wyżej wymienionych rodzajów lokat banki proponują jeszcze inne oferty. Nasz wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb!

Co trzeba wiedzieć o oprocentowaniu lokat bankowych?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że żaden bank nie może dowolnie ustalać wysokości oprocentowania lokat. Dzieje się tak, ponieważ o poziomie stóp procentowych w znaczący sposób decyduje Narodowy Bank Polski (NBP) i jeżeli ta instytucja je obniży, wtedy będziemy musieli się przygotować na to, że odsetki związane z naszymi środkami na lokacie mogą się zmniejszyć.

Warto również wiedzieć, czym jest lokata o stałej i zmiennej stopie oprocentowania. Poniżej przygotowaliśmy ich krótką charakterystykę.

Jak najprościej założyć lokatę?

Najlepiej założyć lokatę na stronie internetowej wybranego banku, ponieważ taki proces jest naprawdę prosty i nie zajmie nam dużej ilości czasu. Wystarczy, że wypełnimy formularz, w którym trzeba uzupełnić podstawowe dane i wskazać wymagane informacje przez instytucję. Następnie należy wysłać formularz i poczekać na umowę od kuriera. Po podpisaniu dokumentu zostanie on dostarczony z powrotem do najbliższego oddziału i nasza lokata zacznie funkcjonować.

Oczywiście zawsze możemy udać się do jednej z placówek banku i tam założyć lokatę bankową. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że w razie wątpliwości lub pytań będziemy mogli porozmawiać z konsultantem, który z pewnością wszystko nam wyjaśni w szczegółowy sposób.

Umowa o lokatę bankową – na co trzeba zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy o lokatę trzeba koniecznie zapoznać się z tym, co zostało zawarte w niej zawarte. Jeżeli nie zapoznamy się z treścią dokumentu lub przeanalizujemy go w pobieżny sposób, wtedy możemy pozbawiać się możliwości poprawienia ewentualnego błędu dotyczącego np. wysokości oprocentowania. Poniżej wskazaliśmy elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę!

W umowie o lokatę bankową należy przede wszystkim sprawdzić:

Ponadto w takim dokumencie trzeba również przeanalizować treści dotyczące:

Najlepsze lokaty bankowe – jak je znaleźć?

Jeżeli podejmiemy decyzję w kwestii ulokowania swoich pieniędzy na lokacie bankowej, wtedy powinniśmy znaleźć ofertę, która spełni nasze potrzeby. Niestety nie będzie to takie proste, ponieważ na naszym rynku dostępnych jest wiele interesujących lokat i ciężko jest wybrać jedną konkretną. Co zrobić w tej dość niekomfortowej sytuacji?

Najlepiej skorzystać z internetowych porównywarek lokat bankowych, które dają możliwość szybkiego sprawdzenia ofert cieszących się obecnie największą popularnością wśród konsumentów. Warto też zapoznać się z rankingami dotyczącymi tego produktu, ponieważ zawierają mnóstwo ciekawych informacji i mogą w znaczący sposób pomóc podczas wyboru lokaty.