Ranking lokat bankowych
Lokata bankowa – czym wyróżnia się ten produkt finansowy?
Na lokacie bankowej możemy zdeponować swoje pieniądze na określony czas i później odzyskać je wraz z należnymi odsetkami. W przypadku tego produktu finansowego warto wytłumaczyć jego specyfikę na konkretnym przykładzie: jeżeli wpłacimy środki na wybraną lokatę na ustalony z bankiem termin (np. 24 miesiące), wtedy po jego upływie otrzymamy kwotę powiększoną o oprocentowanie.
Trzeba wiedzieć, że decydując się na lokatę nie będziemy musieli uregulować żadnych dodatkowych. Ten produkt bankowy w porównaniu do kont oszczędnościowych niestety nie daje bieżącego dostępu do zdeponowanych środków. Ważną kwestią jest też to, że w każdej chwili możemy zerwać umowę z bankiem i odzyskać wpłacone pieniądze, niestety w tej sytuacji stracimy odsetki.
Jakie są rodzaje lokat bankowych?
Mimo, iż lokata bankowa jest naprawdę jednym z najprostszych i zarazem najbezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy, to najpierw warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami jakie występują w przypadku tego produktu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że lokaty mogą być krótkoterminowe (do 12 miesięcy) a długoterminowe (powyżej 12 miesięcy). Jakie lokaty znajdziemy w bankach? Zapoznaj się!
- Lokaty terminowe, które są zakładane na konkretny okres kończący się w dniu ustalonym przez bank. W przypadku takich lokat występują: lokaty jednodniowe (przeznaczone dla wysokich kwot), lokaty tygodniowe czy lokaty roczne.
- Lokaty rentierskie, które są przewidziane dla osób chcących zainwestować w lokatę dużą kwotę pieniędzy i wypłacać odsetki z określoną częstotliwością np. raz w miesiącu lub raz na pół roku.
- Lokaty progresywne zapewniają klientowi odsetki, które wzrastają z każdym upływającym miesiącem. Jeżeli będziemy chcieli zerwać umowę o lokatę wcześniej, wtedy nie utracimy odsetek naliczonych na podstawie oprocentowania, jakie obowiązuje w danym banku
- Lokaty nocne dają możliwość wpłacenia pieniędzy tylko na jedną noc. W przypadku takich ofert obowiązują dość spore odsetki, dlatego w taką lokatę warto inwestować tylko duże środki finansowe.
Warto wiedzieć, że oprócz wyżej wymienionych rodzajów lokat banki proponują jeszcze inne oferty. Nasz wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb!
Co trzeba wiedzieć o oprocentowaniu lokat bankowych?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że żaden bank nie może dowolnie ustalać wysokości oprocentowania lokat. Dzieje się tak, ponieważ o poziomie stóp procentowych w znaczący sposób decyduje Narodowy Bank Polski (NBP) i jeżeli ta instytucja je obniży, wtedy będziemy musieli się przygotować na to, że odsetki związane z naszymi środkami na lokacie mogą się zmniejszyć.
Warto również wiedzieć, czym jest lokata o stałej i zmiennej stopie oprocentowania. Poniżej przygotowaliśmy ich krótką charakterystykę.
- W przypadku lokaty o stałej stopie oprocentowania klient może ustalić z bankiem, że po zakończeniu okresu trwania umowy na nasz nasz rachunek zostanie przelana wcześniej wpłacona kwota wraz z odsetkami.
- Lokata ze zmienną stopą oprocentowania przewiduje zwrot odsetek, które mogą ulec zmianie zarówno na naszą korzyść, jak i wręcz przeciwnie.
Jak najprościej założyć lokatę?
Najlepiej założyć lokatę na stronie internetowej wybranego banku, ponieważ taki proces jest naprawdę prosty i nie zajmie nam dużej ilości czasu. Wystarczy, że wypełnimy formularz, w którym trzeba uzupełnić podstawowe dane i wskazać wymagane informacje przez instytucję. Następnie należy wysłać formularz i poczekać na umowę od kuriera. Po podpisaniu dokumentu zostanie on dostarczony z powrotem do najbliższego oddziału i nasza lokata zacznie funkcjonować.
Oczywiście zawsze możemy udać się do jednej z placówek banku i tam założyć lokatę bankową. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że w razie wątpliwości lub pytań będziemy mogli porozmawiać z konsultantem, który z pewnością wszystko nam wyjaśni w szczegółowy sposób.
Umowa o lokatę bankową – na co trzeba zwrócić uwagę?
Przed podpisaniem umowy o lokatę trzeba koniecznie zapoznać się z tym, co zostało zawarte w niej zawarte. Jeżeli nie zapoznamy się z treścią dokumentu lub przeanalizujemy go w pobieżny sposób, wtedy możemy pozbawiać się możliwości poprawienia ewentualnego błędu dotyczącego np. wysokości oprocentowania. Poniżej wskazaliśmy elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę!
W umowie o lokatę bankową należy przede wszystkim sprawdzić:
- kwotę pieniędzy, jaką zobowiązujemy się ulokować na lokacie,
- informacje na temat wysokości odsetek w skali roku,
- termin, do jakiego będzie obowiązywać lokata.
Ponadto w takim dokumencie trzeba również przeanalizować treści dotyczące:
- efektywności stopy procentowej (czyli terminów, w których są kapitalizowane odsetki),
- dokładnego terminu, w którym pieniądze wraz z odsetkami pojawią się na naszym koncie,
- warunków zerwania umowy z naszej strony oraz ewentualnych opłat dodatkowych.
Najlepsze lokaty bankowe – jak je znaleźć?
Jeżeli podejmiemy decyzję w kwestii ulokowania swoich pieniędzy na lokacie bankowej, wtedy powinniśmy znaleźć ofertę, która spełni nasze potrzeby. Niestety nie będzie to takie proste, ponieważ na naszym rynku dostępnych jest wiele interesujących lokat i ciężko jest wybrać jedną konkretną. Co zrobić w tej dość niekomfortowej sytuacji?
Najlepiej skorzystać z internetowych porównywarek lokat bankowych, które dają możliwość szybkiego sprawdzenia ofert cieszących się obecnie największą popularnością wśród konsumentów. Warto też zapoznać się z rankingami dotyczącymi tego produktu, ponieważ zawierają mnóstwo ciekawych informacji i mogą w znaczący sposób pomóc podczas wyboru lokaty.