Ranking kart kredytowych

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest jednym z rodzajów kart płatniczych, z którego mogą korzystać klienci banków. Produkt umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych oraz płatności za zakupy online. Środki dostępne na karcie kredytowej można wypłacić w bankomacie lub przelać na swoje konto osobiste, jednak za obsługę tego typu zleceń banki mogą naliczać dość wysokie prowizje.

Główną różnicą między kartą kredytową a kartą debetową jest fakt, że w przypadku kart kredytowych nie płacimy z środków własnych. Karty kredytowe, jak sama nazwa wskazuje, są rodzajem kredytu udzielanego przez bank. Z otrzymanego limitu możemy korzystać aż do jego całkowitego wyczerpania. Po spłaceniu zobowiązania (w okresie bezodsetkowym lub po nim) limit jest automatycznie odnawiany, a my możemy znów korzystać z przyznanej sumy.

Karta kredytowa daje posiadaczowi poczucie wolności finansowej. Za każdym razem kiedy będziemy potrzebować dodatkowej gotówki, możemy wykorzystać część limitu karty, bez konieczności składania ponownego wniosku o kredyt w banku.

Ranking kart kredytowych – najważniejsze elementy zestawienia

Ranking kart kredytowych to profesjonalnie przygotowane zestawienie produktów dostępnych w najpopularniejszych bankach działających w Polsce. Porównywarka kart kredytowych podobnie zresztą jak cykliczne ranking skupia się na zestawieniu najważniejszych elementów każdej oferty.

Pod uwagę brane są takie aspekty jak:

  • maksymalny limit kredytowy, jakiego może udzielić bank,
  • opłata za wydanie i obsługę karty kredytowej,
  • możliwość uniknięcia opłat związanych z kartą,
  • okres bezodsetkowy karty, czyli czas w którym nie płacimy za korzystanie z limitu,
  • oprocentowanie karty kredytowej naliczane po zakończeniu okresu bezodsetkowego,
  • funkcjonalność karty kredytowej np. dostęp do przelewów czy funkcji dodatkowych,
  • bonusy za założenie i aktywne korzystanie z karty,
  • wymagania banku wobec osoby wnioskującej o kartę,
  • szybkość i wygoda otwierania karty kredytowej.

Korzystanie z porównywarki umożliwia znalezienie oferty karty dopasowanej do indywidualnych potrzeb każdego konsumenta. Szczególnie, że kartę kredytową można założyć w innym banku niż ten, w którym posiadamy konto osobiste. Karta posiada własny rachunek, który nie jest powiązany z naszym kontem, dlatego klient ma pełną dowolność w wyborze oferty.

Najwyższa karta kredytowa – sprawdź na jaki limit możesz liczyć

Limit karty kredytowej określa wysokość kredytu odnawialnego, jaką może klientowi zaproponować bank. Na dostępną kwotę limitu wpływa przede wszystkim zdolność kredytowa wnioskodawcy. Z tego powodu w bankach nie jest dostępna ani karta kredytowa bez BIK ani karta kredytowa z limitem dla zadłużonych. Tego typu produktów należy szukać w ofertach pozabankowych instytucji pożyczkowych.

Limity karty kredytowej w banku mogą sięgać od 10 000 do nawet 100 000 zł. Na zwiększenie dostępnego limitu wpływa zdolność kredytowa klienta, posiadanie konta w tym samym banku oraz przebieg dotychczasowej współpracy z bankiem. Posiadacze kart kredytowych, którzy przez dłuższy czas regulują zobowiązanie w terminie, mogą wnioskować o zwiększenie otrzymanego limitu aż do granicy maksymalnej. Obecnie najwyższy limit karty kredytowej można otrzymać w Banku Citi Handlowy oraz Banku Millennium.

Kalkulator karty kredytowej pomoże znaleźć najtańsze karty kredytowe

Karta kredytowa bez opłat jest dostępna w większości banków, jednak wymaga spełnienia określonych warunków. Darmowa karta kredytowa jest dostępna wyłącznie dla osób, które realizują transakcje bezgotówkowe w określonej liczbie lub kwocie. Bezwarunkowo bezpłatną kartą kredytową może pochwalić się obecnie wyłącznie Citi Bank Handlowy. Pamiętajmy jednak, że mówimy wyłącznie o opłatach za samo korzystanie z karty. Wśród innych kosztów należy wymienić m.in. opłaty za:

  • wydanie karty głównej / dodatkowej / duplikatu,
  • prowizje za płatności gotówkowe,
  • oprocentowanie karty kredytowej,
  • ubezpieczenie karty,
  • przekroczenie limitu karty,
  • opóźnienia w spłacie limitu.

Oprocentowanie kart kredytowych nie ma znaczenia, jeśli całą wykorzystaną kwotę limitu uda nam się spłacić w trakcie okresu bezodsetkowego. Najtańsza karta kredytowa to ta, która oferuje proste warunki darmowości karty oraz najdłuższy okres bez naliczania odsetek kredytowych. W niektórych bankach z darmowego kredytu na karcie można korzystać nawet przez 59 dni!

Porównanie kart kredytowych – jaka jest najlepsza karta kredytowa?

Zastanawiasz się, jak wybrać kartę kredytową dla siebie? Wysoki limit kredytowy to nie wszystko. Znaczenie ma przede wszystkim sposób, w jaki zamierzasz korzystać z tego produktu. Osoby regularnie korzystające z limitu kredytowego nie muszą zwracać tak dużej uwagi na opłaty za kartę, ponieważ bez problemu spełnią warunki darmowości karty. Jeśli karta ma być tylko zabezpieczeniem na wypadek nieoczekiwanych wydatków, warto skupić się na kartach bezwarunkowo darmowych lub tych z niewielkimi wymaganiami. Zazwyczaj łatwiej jest spełnić warunki kart z opłatą roczną niż tych opłacanych miesięcznie.

Jak założyć kartę kredytową?

Karty debetowe nie są wydawane automatycznie każdej osobie, która zakłada konto w banku. Wniosek o kartę kredytową można złożyć przez telefon, stronę internetową banku lub odwiedzając placówkę stacjonarną. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość i źródło zarobków. Klienci regularnie przelewający wynagrodzenie na konto osobiste w danym banku mogą wnioskować o karty kredytowe bez zaświadczeń. Po akceptacji wniosku i otrzymaniu karty wystarczy ją aktywować, ustawić kod PIN oraz dzienny limit płatności kartą. Po dopełnieniu tych formalności, możliwe będzie wygodne korzystanie z karty kredytowej.

Kto może złożyć wniosek o kartę kredytową?

Limit kredytowy jest formą zobowiązania finansowego, dlatego banki mają szereg wymagań wobec swoich klientów. By otworzyć kartę kredytową w banku nie trzeba posiadać w nim konta bankowego. O otwarcie karty mogą się ubiegać osoby posiadające co najmniej 18-21 lat. W ofertach instytucji finansowych znaleźć można również informacje o możliwości wydania dodatkowej karty kredytowej dla osób od 13 roku życia. Karta ta zostanie podpięta pod kartę główną osoby dorosłej, która może dowolnie ustalać wysokość limitu kredytowego dla długiej karty. Ocena zdolności kredytowej wnioskodawcy wygląda podobnie jak przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy, konieczne są regularne dochody oraz pozytywna historia kredytowa w BIK i BIG.

Karty kredytowe w bankach – promocje za założenie

Wybierając kartę kredytową warto zwrócić uwagę na bonusy dla nowych i stałych klientów. Oferty banków potrafią zaskakiwać swoją atrakcyjnością!

Czy warto mieć kartę kredytową – zalety i wady produktu

Karta kredytowa to jeden z najchętniej wybieranych na całym świecie produktów finansowych. Nic dziwnego. Posiada wiele zalet, a jedną z największych jest stały dostęp do dodatkowych środków, jeśli zajdzie potrzeba ich wykorzystania. Trzeba jednak pamiętać, że używając karty kredytowej nie korzystamy z własnych pieniędzy, tylko z pieniędzy banku, choć nie jest to tak odczuwalne jak przy wzięciu zwykłej pożyczki. Kartę kredytową zawsze trzeba spłacić – może być to spłata w ratach lub spłata całości zobowiązania, najlepiej w czasie trwania grace period.