Logowanie Rejestracja
Zielone światło rządu dla MdM. Kto skorzysta na wsparciu od państwa?

Strona główna Wiadomości Zielone światło rządu dla MdM. Kto skorzysta na wsparciu od państwa? Zielone światło rządu dla MdM. Kto skorzysta na wsparciu od państwa?

Zielone światło rządu dla MdM. Kto skorzysta na wsparciu od państwa?

Blisko 36 tys. osób samotnych do 35 roku życia oraz młodych małżeństw w przyszłym roku będzie miało szansę zrealizować marzenie o własnym M dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych. Rząd przyjął projekt następcy wygasłej Rodziny na Swoim, który ma ruszyć 1 stycznia 2014 roku. MdM przez pierwsze 12 miesięcy swojego funkcjonowania pochłonie on 600 mln zł z budżetu państwa.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 17 maja 2013
Zobacz więcej:

Program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, którzy samodzielnie nie są w stanie sfinansować zakupu nieruchomości obejmuje wsparcie w postaci 10 proc. lub 15 proc. wartości lokalu. Pierwszy parametr dotyczy singli i rodzin bezdzietnych, drugi – rodzin lub osób samotnie wychowujących dziecko. Ponadto, jeśli w ciągu 5 lat od zawarcia umowy kredytowej urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, wówczas wskaźnik wzrośnie o 5 proc. W sumie maksymalnie można otrzymać dopłatę w wysokości 20 proc. wartości kredytu. Okres kredytowania musi wynosić przynajmniej 15 lat.

 

 


Kwota dofinansowania będzie stanowić iloczyn powierzchni mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni nieruchomości na terenie danego województwa, miasta wojewódzkiego oraz znajdujących się w nim gmin.


Ponieważ jest to dopłata do kredytu hipotecznego beneficjent może potraktować ją jako wkład własny, co przełoży się poprawę zdolności kredytowej i umożliwi zaciągnięcie zobowiązania na korzystniejszych warunkach. Warto podkreślić, że od przyszłego roku zakup mieszkania na kredyt bez co najmniej 10 proc. własnych oszczędności będzie niemożliwy. Warunek ten nakłada znowelizowana Rekomendacja S.


W ramach MdM będzie można nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego, przede wszystkim od dewelopera, do 75 m kw. powierzchni z tym, że dopłatą zostanie objęta 50 m kw. lokalu. Ponadto potencjalny kredytobiorca nie może być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego czy mieszkania. Nie może też posiadać spółdzielczego prawa do nieruchomości. Potencjalny beneficjent nie będzie musiał od razu kupować mieszkania. Najpierw będzie mógł je wynająć, a dopiero później sfinalizować zakup.


Program Mieszkanie dla Młodych będzie realizowany od 1 stycznia 2014 roku, a wnioski o dopłaty będą przyjmowane do 30 września 2018 roku.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: Monika Dodano: 17 maja 2013

Moim zdanie, to straszny bezsens, że mieszkanie może byc tylko z rynku pierwotnego, a ludzie z malych miasteczek czy wsi? oni w takim razie nie maja żadnych szans, tak?

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Zielone światło rządu dla MdM. Kto skorzysta na wsparciu od państwa?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.