Logowanie Rejestracja
Zbliża się kolejna obniżka stóp procentowych. Kredytobiorcy znów odczują ulgę

Strona główna Wiadomości Zbliża się kolejna obniżka stóp procentowych. Kredytobiorcy znów odczują ulgę Zbliża się kolejna obniżka stóp procentowych. Kredytobiorcy znów odczują ulgę

Zbliża się kolejna obniżka stóp procentowych. Kredytobiorcy znów odczują ulgę

Maj lub czerwiec może przynieść szóstą już obniżkę stóp procentowych, które po marcowym cięciu o 0,5 pkt. proc. znajdują się na rekordowo niskim poziomie. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podobny krok, osoby spłacające kredyt hipoteczny miesięcznie zaoszczędzą ok. 90 zł. W sumie od września ubiegłego roku raty zobowiązania byłyby niższe o prawie 400 zł.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 6 maja 2013
Zobacz więcej:

Po marcowej obniżce RPP zapowiedziała, że będzie działać w oparciu o zasadę „wait and see”. Jednocześnie nie wykluczała powrotu do cyklu cięć stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że proces łagodzenia polityki pieniężnej doczeka się wznowienia w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy, a obniżka ponownie wyniesie 0,5 pkt. proc. Wpływ na decyzję Rady z pewnością będzie miało to, że rodzima gospodarka wciąż boryka się z problemem spowolnienia gospodarczego.


Dla kredytobiorców ponowne obniżenie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego oznacza jeszcze większą oszczędność. Sprzyja temu również utrzymująca się spadkowa tendencja stawki WIBOR 3M (oprocentowanie kredytów na polskim rynku), która przez ostatnie 8 miesięcy z poziomu ponad 5 proc. spadła do 3,07 proc. (dane z 6 maja 2013 roku).


Analizując sytuację osób, które zaciągnęły zobowiązanie hipoteczne w wysokości 300 tys. zł na okres 30 lat, to od września ubiegłego roku do kwietnia tego roku średnie miesięczne raty zadłużenia zmalały z 1893 do 1590 zł, czyli o 303 zł. W tym czasie przeciętne oprocentowanie kredytu spadło z 6,49 do 4,89 proc. Przy prognozowanym cięciu wysokość regulowanej raty byłaby niższa o blisko 90 zł, a przeciętnie oprocentowanie wyniosłoby 4,39 proc.


Jednak kredyt hipoteczny w przeciągu najbliższego półrocza może stać się jeszcze mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. Zgodnie z notowaniami na rynku kontraktów terminowych na stopę procentową w przeciągu 6 miesięcy WIBOR ma osiągnąć poziom 2,54 proc. W perspektywie są więc dalsze obniżki stóp procentowych o minimum 0,25 proc. Przy niezmiennej marży, oprocentowanie mogłoby wynieść 4,03 proc., a rata zmalałaby o kolejne ok. 60 zł.


Należy również dodać, że decyzja RPP poprawi dostępność kredytów hipotecznych. Dotychczasowe pięć obniżek stóp procentowych sprawiło, że czteroosobowa rodzina z dochodami rzędu 8 tys. zł netto może zaciągnąć o 77 tys. zł wyższy kredyt niż we wrześniu 2012 roku. Szóste cięcie podniosłoby zdolność kredytową tej rodziny o kolejne 42 tys. zł, a następna obniżka aż o 75 tys. zł.


 W przeciwieństwie do kredytobiorców decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie sprzyja osobom deponującym swoje oszczędności na lokatach bankowych lub chcących w ten sposób pomnażać posiadaną nadwyżkę w domowej kasie. Obniżka stóp procentowych oznacza spadek oprocentowania lokat. W przypadku depozytów rocznych przeciętne oprocentowanie z 3,4 proc. zmalałoby do zaledwie 2,9 proc. We wrześniu 2012 roku banki oferowały średnio 5,3 proc.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Zbliża się kolejna obniżka stóp procentowych. Kredytobiorcy znów odczują ulgę

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.