Logowanie Rejestracja
Za rok łatwiej kupisz mieszkanie

Strona główna Wiadomości Za rok łatwiej kupisz mieszkanie Za rok łatwiej kupisz mieszkanie

Za rok łatwiej kupisz mieszkanie

Wielu Polaków może tylko marzyć o własnym mieszkaniu. Banki niechętnie udzielają kredytów hipotecznych, a podaż na rynku nieruchomości znacznie przewyższa popyt, co w dużej mierze spowodowało, że mieszkania zaczęły jeszcze bardziej tanieć. Niestety większości z nas nadal nie stać na taki zakup. Czy jest szansa, że wkrótce to się zmieni?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 18 września 2012
Zobacz więcej:

Dla osób planujących zakup własnej nieruchomości znaczne korzyści mogą przynieść zmiany w rekomendacjach S i T, które bardzo mocno ograniczyły akcję kredytową Polaków. Obecne zalecenia obliczania zdolności kredytowej dla wielu osób są krzywdzące. Banki biorą pod uwagę 25 letni okres spłaty długu, nawet jeśli kredyt będzie spłacany dłużej. To znacznie podnosi comiesięczną ratę, a co za tym idzie zmniejszenie możliwości zaciągnięcia zobowiązania. Dzięki nowej propozycji Komisji Nadzoru Finansowego i rezygnacji z ustalania limitu kredytowego jako stosunku dochodów do poziomu długów, zwiększy się zdolność Polaków do zaciągania kredytu.

 

 

Porównanie kredytów hipotecznych

 


Ponadto szansą mogą być programy wspierania Polaków w zakupie własnego mieszkania. Z końcem roku wygasa popularny program dofinansowania rat kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim”, jednak kolejne instytucje już proponują nowe projekty, dzięki którym łatwiej będzie kupić upragnione mieszkanie czy dom. Jednym z nich będą dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do energooszczędnych nieruchomości, które zaczną obowiązywać od 2013 roku.

 


Jednocześnie prognozuje się, że ceny nieruchomości w dalszym ciągu będą spadać, chociaż tempo obniżek będzie prawdopodobnie wolniejsze. Ponadto przewidywane jest obniżenie stawki WIBOR, która w znacznym stopniu odpowiada za oprocentowanie kredytów hipotecznych. W przyszłym roku ma ona osiągnąć poziom nawet poniżej 4,0 proc. Przełoży się to nie tylko na niższe raty kredytu, ale również na zwiększenie zdolności kredytowej.

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Hakerzy zaatakowali mBank
Zobacz następny artykuł:
Hakerzy zaatakowali mBank
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.