Logowanie Rejestracja
Z łagodniejszą rekomendacją T będzie trudniej o kredyt samochodowy

Strona główna Wiadomości Z łagodniejszą rekomendacją T będzie trudniej o kredyt samochodowy Z łagodniejszą rekomendacją T będzie trudniej o kredyt samochodowy

Z łagodniejszą rekomendacją T będzie trudniej o kredyt samochodowy

Łatwiejszy dostęp do kredytów. Taki cel ma złagodzenie dotychczasowych zapisów rekomendacji T, dotyczącej udzielania zobowiązań detalicznych. Zmiany proponowane przez Komisję Nadzoru Finansowego mogą okazać się niekorzystne dla osób starających się o kredyt na samochód.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 13 listopada 2012
Zobacz więcej:

Projekt nowej rekomendacji T, który ma wejść w życie z początkiem 2013 roku, zakłada uproszczenie procedur dokumentowania dochodów dla kredytów konsumenckich w wysokości nie przekraczającej dwukrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (ok. 7,3-7,5 tys. złotych).

 

 

 

W tym przypadku zdolność kredytowa będzie obliczana na podstawie m.in. oświadczenia o wysokości dochodów i wydatków.

 

 

 

 

 


Oświadczenie będzie obowiązywało klientów, chcących zaciągnąć kredyt np. samochodowy, w kartach kredytowych czy pożyczkę gotówkową w systemie innym niż ratalny. Jeśli są oni związani z instytucją finansową co najmniej pół roku będą mogli się zadłużyć na kwotę stanowiącą trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia (ok. 11 tys. złotych). Dla osób współpracujących z minimum rok suma ta wzrośnie do ok. 22 tys. złotych. Osoby nowe lub nieznane danemu bankowi będą mogły otrzymać niewiele ponad 1,8 tys. złotych bez zaświadczeń.

 

 

Dodatkowo instytucje finansowe będą musiały wykazywać stabilną pozycję m.in. w zakresie kapitałów, czyli być wypłacalne. Jeśli nie będą spełniały odpowiednich wymogów uproszczone procedury udzielania kredytów nie będą w nich dostępne. Obecnie dotyczy to 10 proc. banków.Zmienione przepisy wyraźnie pokazują, że najłatwiej będzie o zaciągnięcie zobowiązania nieprzekraczającego 8 tys. złotych. A przecież zakup samochodu, zwłaszcza z nowszego rocznika, znacznie przekracza wskazane limity. Zwykle w celu sfinansowania danej transakcji szukamy najtańszego kredytu, który klient znajdzie niekoniecznie w banku, z którym współpracuje.

 


Ponadto banki specjalizujące się w udzielaniu kredytów na sfinansowanie zakupu auta nie zakładają klientom kont osobistych, co wyklucza posiadanie przez daną osobę historii kredytowej. Oznacza to, że stosowanie uproszczonego sposobu badania zdolności kredytowej klienta w przypadku autobanków będzie niemal wykluczone.


 
Optymizmu tej sytuacji dodaje fakt, że wraz z obniżeniem przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych może przyjść spadek oprocentowania kredytów samochodowych.

Sylwia Stwora

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: Adam Dodano: 16 listopada 2012

Wciąż spada sprzedaż nowych samochodów, zarówno w Polsce, jak i w Europie. http://www.kredyt-samochodowy.org.pl/centrum-wiedzy/spada-sprzedaz-aut-w-ue-i-polsce-tak-zle-nie-by%C5%82o-juz-dawno.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Z łagodniejszą rekomendacją T będzie trudniej o kredyt samochodowy

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.