Logowanie Rejestracja
Z końcem roku będzie można wynająć mieszkanie oszczędzając nawet 30 procent

Strona główna Wiadomości Z końcem roku będzie można wynająć mieszkanie oszczędzając nawet 30 procent Z końcem roku będzie można wynająć mieszkanie oszczędzając nawet 30 procent

Z końcem roku będzie można wynająć mieszkanie oszczędzając nawet 30 procent

Z końcem tego roku będzie można wynająć mieszkanie w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem za cenę o 20-30 proc. niższą niż cena rynkowa. Z rządowego programu będzie mógł skorzystać każdy, kto udowodni, że jego dochody wystarczą do pokrycia czynszu.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 22 stycznia 2014
Zobacz więcej:

 

Prace Banku Gospodarstwa Krajowego nad uruchomieniem Funduszu Mieszkań na Wynajem mają zakończyć się w I kwartale tego roku. Jego zarządzaniem zajmie się BGK Nieruchomości, spółka powołana w 2013 roku. W III kwartale Fundusz chce już nabyć od deweloperów pierwsze wielomieszkaniowe budynki z wykończonymi dwu- lub trzypokojowymi lokalami w sześciu największych miastach Polski – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, a także w Łodzi, które następnie zacznie wynajmować potencjalnym najemcom po niższej cenie. Inwestycje w innych miastach będą włączane do programu, o ile będzie takie zapotrzebowanie, a nieruchomości będą spełniać wymogi FMnW. Jednym z założeń programu jest również powierzanie deweloperom budowania budynków na zamówienie Funduszu, które będą posiadać określoną specyfikację techniczną i spełniać wymagania strukturalne pod względem wielkości mieszkań.


Lokale wynajmowane w ramach Funduszu mają mieścić się w metrażu 50-60 m kw., a także mają być wykończone i umeblowane oraz wyposażone w niektóre urządzenia AGD, tak aby najemca mógł się od razu wprowadzić i korzystać z mieszkania.


Z możliwości tańszego wynajmu będzie mógł skorzystać każdy, kto wykaże, że stać go na opłacenie czynszu. Wynajem będzie oparty o zasady wolnorynkowe, czyli kto pierwszy zgłosi zainteresowanie bycia najemcom w ramach Funduszu, ten będzie pierwszy w kolejce. Czas najmu będzie musiał być nie krótszy niż rok z możliwością przedłużenia umowy, ale nie dłuższy niż 10 lat. Wynajmowanego lokalu nie będzie można kupić na własność. Konieczne będzie też opłacenie kaucji, która, w przypadku braku szkód wyrządzonych przez najemcę po wygaśnięciu umowy, zostanie zwrócona. Będzie istniała możliwość wynajmu miejsca parkingowego.


BGK chce, aby koszt najmu był niższy niż średnia rata kredytu hipotecznego, a jednocześnie konkurencyjny do tradycyjnych ofert. W ten sposób program może przynieść korzyści na kilku polach, m.in. poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym poprzez stworzenie warunków zachęcających do zwiększenia mobilności zawodowej, pobudzić rynek nieruchomości i stworzyć zinstytucjonalizowany rynek najmu.


W sumie w ciągu 3 lat na wynajem z Funduszem ma zostać przeznaczonych 20 tys. mieszkań, co pochłonie 5 mld zł.

 

Sylwia Stwora

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: dorota Dodano: 2 luty 2014

dzięki ale mamy już dość wynajmowania. na dobre.dlatego wzięliśmy kredyt hipoteczny w skoku chmielewskiego jak doradzali nam znajomi. wyszło na dobre, bo warunki lepsze niż w niejednym banku a podejście do klienta superowe.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Z końcem roku będzie można wynająć mieszkanie oszczędzając nawet 30 procent

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.