Logowanie Rejestracja
Wysoki kurs franka szwajcarskiego nie wpłynie na wyniki PKO BP

Strona główna Wiadomości Wysoki kurs franka szwajcarskiego nie wpłynie na wyniki PKO BP Wysoki kurs franka szwajcarskiego nie wpłynie na wyniki PKO BP

Wysoki kurs franka szwajcarskiego nie wpłynie na wyniki PKO BP

PKO BP wydał komunikat, w którym informuje, że obserwowany w ostatnich dnia wysoki kurs CHF względem złotego, który może utrzymać się przez dłuższy czas, nie wpłynie na wyniki banku.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 19 stycznia 2015
Zobacz więcej:

 

Bank podał, iż posiadany przezeń kapitał i płynność pozwolą absorbować negatywne skutki aprecjacji franka szwajcarskiego. Oznacza to, że wysoki kurs szwajcarskiej waluty nie powinien wpłynąć na wyniki PKO BP.

 

W komunikacie możemy również przeczytać, iż ponad połowa portfela walutowych kredytów hipotecznych jest finansowana ze źródeł długoterminowych, a bank móże również szybko zyskać dodatkową płynność.

 

PKO BP w komunikacie do mediów wskazuje przy tym, iż jest za wcześnie, aby móc ocenić jakikolwiek wpływ wysokiego kursu CHF na wypłatę dywidendy, wskaźnik NPL, czy rezerwy IBNR.

 

W ubiegły czwartek Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował o uwolnieniu kursu helweckiej waluty do euro, który od 2011 roku utrzymywany był na poziomie 1,20 CHF za euro. Decyzja ta spowodowała natychmiastowe osłabienie złotego względem franka - kurs skoczył z poziomu 3,53 zł/CHF do ok. 4,20 - 4,40 zł/CHF (przy czym chwilami dobijał nawet do poziomu 5,19 zł). Aprecjacja franka oznacza wyższe raty dla ok. 700 tys. Polaków spłacających kredyty hipoteczne zaciągnięte w tej walucie. Z tego powodu w czwartek i piątek spadały kursy akcji banków notowanych na GPW (indeks WIG-Banki), przede wszystkim tych, które w portfelu kredytowym mają duży udział zobowiązań udzielonych we frankach.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Wysoki kurs franka szwajcarskiego nie wpłynie na wyniki PKO BP

"Finanse w internecie" po raz drugi
Zobacz następny artykuł:
"Finanse w internecie" po raz drugi
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.