Logowanie Rejestracja
Wypłata gotówki z bankomatu za granicą może słono kosztować

Strona główna Wiadomości Wypłata gotówki z bankomatu za granicą może słono kosztować Wypłata gotówki z bankomatu za granicą może słono kosztować

Wypłata gotówki z bankomatu za granicą może słono kosztować

Wybierając się na wakacje za granicą jedynie klienci Alior Banku, Alior Sync, Deutsche Banku oraz Nordea Banku będą mogli bezpłatnie wypłacać pieniądze z zagranicznych bankomatów. Reszta podróżujących musi przygotować się na to, że korzystanie z zagranicznych urządzeń może ich kosztować kilkadziesiąt złotych. Najwięcej mogą stracić osoby mające konto w Getin Banku, który każdorazowo za podjęcie gotówki naliczy sobie 4,5 proc. prowizji.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 29 lipca 2013
Zobacz więcej:

Do czwórki banków, które nie uszczuplą portfela klienta w trakcie jego pobytu poza granicami Polski w sytuacji, gdy zabraknie mu pieniędzy i będzie musiał skorzystać z bankomatu, należy również Bank Pocztowy. Jednak dotyczy to pierwszych dwóch operacji zrealizowanych w miesiącu. Każda kolejna obarczona jest prowizją w wysokości 4 zł.


W przypadku Konta Godnego Polecenia w BZ WBK wypłata gotówki z bankomatu wiąże się ze stratą w wysokości 5 zł – prowizja nie ulega zmianie niezależnie od podejmowanej kwoty. Podobnie sytuacja wygląda w Credit Agricole czy Eurobanku. Posiadacze e-Konta BOŚ zapłacą za podjętą gotówkę 6 zł, a Comfort Direct w Raiffeisen Polbanku – 8 zł.


Banki naliczają również prowizję w postaci procentów od wartości wypłacanej kwoty. Przykładowo, mając Pakiet Standardowy w BPS musimy liczyć się z kosztami rzędu 2 proc., ale nie mniej niż 10 zł, natomiast Lubię to! Konto w Banku BPH już 2,5 proc., czyli minimum 12 zł, a Dobre Konto w Millenium również 2,5 proc., czyli przynajmniej 9 zł.


Jeśli przyjdzie nam wypłacić 500 zł z Konta z premią, Konta za Zero czy Konta Direct, odpowiednio BGŻ, PKO Bank Polski i ING Bank Śląski naliczą prowizję w wysokości 15 zł. Najwięcej za taką transakcję przyjdzie nam zapłacić w Getin Banku, który weźmie od nas aż 22,50 zł. Bank ten ma też najwyższą prowizję na rynku, bo wynosi ona aż 4,5 proc. od transakcji i nie może być niższa niż 10 zł.


Warto zauważyć, że prowizja za wypłatę środków z bankomatu może zawierać dodatkową opłatę w postaci tzw. spreadu walutowego. Dotyczy to podejmowania pieniędzy w obcej walucie, kiedy to bank dokonuje przewalutowania zwykle po zawyżonym kursie. Ponadto trzeba się liczyć z 2 proc. prowizją od wartości operacji, jeśli podejmujemy pieniądze w walucie innej niż euro. Można też wypłacać środki bez dodatkowych opłat wykupując abonament w ramach usługi „Bankomaty bez granic”, którą oferuje m.in. Inteligo i PKO Bank Polski.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: Wodzionka Dodano: 1 października 2014

Ja żech ino kiedyś w rzeszy wyciongnol pindziesiat to mi hamusy 100 z konta awineli. oszolomy jedne.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Wypłata gotówki z bankomatu za granicą może słono kosztować

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.