Logowanie Rejestracja
Bank Pocztowy w rękach PKO BP? Wciąż bez konkretnych decyzji

Strona główna Wiadomości Bank Pocztowy w rękach PKO BP? Wciąż bez konkretnych decyzji Bank Pocztowy w rękach PKO BP? Wciąż bez konkretnych decyzji

Bank Pocztowy w rękach PKO BP? Wciąż bez konkretnych decyzji

Przeciąga się cisza w temacie dotyczącym fuzji Banku Pocztowego z PKO BP. Od momentu złożenia propozycji przez polskiego giganta detalicznego minęło kilka miesięcy, a decyzji o strategicznej współpracy wciąż nie ma.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 26 listopada 2012
Zobacz więcej:

Sytuacja trwa od sierpnia tego roku, kiedy to prezes PKO złożył Poczcie Polskiej ofertę dotyczącą możliwości odkupienia od niej wszystkich udziałów w Banku Pocztowym. Pierwsza instytucja finansowa jest mniejszościowym akcjonariuszem BP (25 proc. plus jedna akcja), druga – głównym (75 proc. minus jedna akcja). Nieoficjalnie mówi się, że na transakcji Poczta zyskałaby ok. 240 mln zł. Ponadto sojusz miałby opierać się na długoterminowej umowie na mocy, której Poczta Polska miałaby zarabiać na prowizjach ze sprzedaży produktów bankowych PKO w placówkach pocztowych sygnowanych marką Banku Pocztowego.  

 


Strategiczny sojusz dałby PKO dostęp do największej liczby okienek, w których sprzedawane są konta, kredyty i karty bankowe. Bank Pocztowy posiada ich ponad 8 tys. Największy w Polsce detalista ma ich ok. 2,5 tys. W ten sposób PKO mogłoby nadrobić w stosunku do Pekao, który ostatnio wyprzedza go pod względem założonych kont, udzielanych kredytów czy uzbieranych depozytów.

 


Inną sprawą jest fakt, że Bank Pocztowy, choć do rynkowych gigantów nie należy, to jednak rośnie w siłę i zyskuje coraz większe grono klientów (1,3 mln), a jego prezes przewiduje, że ich liczba w 2015 roku wzrośnie do 3 mln osób. Dodatkowo w 2011 roku instytucja finansowa poprawiła swój wynik brutto o ponad 114 proc. w stosunku do roku wcześniejszego i zyskała 37,5 mln złotych. Ponadto, w najbliższych latach wartość wpływów z BP do kasy Poczty Polskiej ma się regularnie zwiększać nawet o kilkanaście milionów rocznie dzięki m.in. szerokiej ofercie usług bankowo-ubezpieczeniowych oraz przedkładaniu kredytów gotówkowych nad hipoteczne.

 


Zainteresowanie PKO Bankiem Pocztowym to niewątpliwie również próba reakcji na  dynamiczny rozwój banku,  który dotychczas nie był postrzegany jako ewentualne zagrożenie, zwłaszcza jeśli chodzi o rywalizację o klienta z małych i średnich miejscowości. 

 

Sylwia Stwora

 

 


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Bank Pocztowy w rękach PKO BP? Wciąż bez konkretnych decyzji

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.