Logowanie Rejestracja
Właściciele lokat stracą na planowanej obniżce stóp procentowych

Strona główna Wiadomości Właściciele lokat stracą na planowanej obniżce stóp procentowych Właściciele lokat stracą na planowanej obniżce stóp procentowych

Właściciele lokat stracą na planowanej obniżce stóp procentowych

Za niecałe dwa tygodnie Rada Polityki Pieniężnej ma przeprowadzić pierwszą z serii zapowiadanych obniżek stóp procentowych. Eksperci portalu Money.pl wyliczyli, jak te zmiany mogą wpłynąć na domowe budżety Polaków.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 25 września 2012
Zobacz więcej:

Pierwsza przewidywana obniżka wynieść ma 0,25 procenta co oznacza, że stopa zmniejszy się z 4,75 do około 4,5 procenta. Po kolejnych cięciach ich wartość może się obniżyć nawet o 1 punkt procentowy. Zmianę najmocniej odczują kredytobiorcy i posiadacze lokat, przy czym ci pierwsi mają znacznie więcej powodów do zadowolenia. Na oszczędności związane ze zmniejszeniem rat liczyć mogą przede wszystkim spłacający kredyty hipoteczne. Obniżka stóp procentowych zwykle nie ma większego wpływu na sytuację osób z kredytami konsumpcyjnymi.Kredytobiorcy zaoszczędzą, ale właściciele depozytów muszą liczyć się ze stratami, ponieważ w wyniku obniżki spadnie wartość odsetek z lokat terminowych. Eksperci z Money.pl szacują, że po jednopunktowej obniżce wartość odsetek spaść może nawet o 0,6 punkta procentowego. Oznacza to, że lokaty z oprocentowaniem w okolicach szóstki na jakiś czas znikną, a i te pięcioprocentowe staną się rzadkością. Aktualnie, przy oprocentowaniu lokat terminowych na poziomie 4,8 procent, roczne zyski ze wszystkich lokat po odliczeniu podatku wynoszą 9,75 miliarda złotych. Jeśli odsetki spadną o 0,6 punkta procentowego, zyski spadną do 8,53 miliarda, co oznacza stratę na poziomie 1,2 miliarda złotych.

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: tomek Dodano: 27 września 2012

to pewnie krótkotrwałe :) ja wolę lokaty długoterminowe więc się nie przejmuję za bardzo. poza tym w getinie jestem pewny, że zysk będzie, bo to nie pierwszy kontakt z takimi produktami u nich.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Właściciele lokat stracą na planowanej obniżce stóp procentowych

Hakerzy zaatakowali mBank
Zobacz następny artykuł:
Hakerzy zaatakowali mBank
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.