Logowanie Rejestracja
Wkład własny – jak na niego odłożyć z bankiem?

Strona główna Wiadomości Wkład własny – jak na niego odłożyć z bankiem? Wkład własny – jak na niego odłożyć z bankiem?

Wkład własny – jak na niego odłożyć z bankiem?

Premie i preferencyjne oprocentowanie kredytu na zakup mieszkania – to pomysł banków mający przekonać potencjalnych klientów do oszczędzania  z nimi na wkład własny. Produkty pozwalające zbierać pieniądze na obowiązkowe środki własne, które od 2014 roku będą konieczne, aby w ogóle ubiegać się o zobowiązanie hipoteczne, wprowadziły do swojej oferty banki Credit Agricole i PKO BP.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 26 listopada 2013
Zobacz więcej:

Zgodnie ze zmianami, które Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła do Rekomendacji S, od początku przyszłego roku ubiegający się o kredyt hipoteczny będą musieli posiadać co najmniej 5 proc. wartości nieruchomości, którą chcą nabyć. W kolejnych latach pułap wkładu własnego ma zwiększać się odpowiednio do 10 i 15 proc. a w 2017 roku ma osiągnąć poziom 20 proc. W przypadku ubezpieczenia niskiego wkładu własnego parametr ten może zostać obniżony do 10 proc. (w latach 2016 i 2017). Osoby, które myślą o sfinansowaniu zakupu własnego M z bankiem mają więc jeszcze niewiele ponad miesiąc na uzyskanie 100 procentowego zobowiązania.


Nawet jeśli nie zdążysz przed końcem roku, warto już teraz pomyśleć o rozpoczęciu oszczędzania na wkład własny tym bardziej, że im więcej środków uda Ci się zgromadzić, tym lepsze warunki świadczenia możesz otrzymać, gdyż kredytodawca będzie bardziej skory do negocjacji. Może np. obniżyć marżę.


W uzbierania środków własnych chętnie pomogą banki. Credit Agricole wprowadził do swojej oferty rachunek oszczędnościowy Mój Dom. Można wybrać okres gromadzenia pieniędzy od 24 do 60 miesięcy oraz określić wysokość miesięcznych wpłat. Kwota nie może być niższa niż 500 zł. Co 6 miesięcy bank będzie podwyższał oprocentowanie o odsetki bonusowe, które ostatecznie wyniosą 3,1 proc. Gdy skończy się umowny okres, można wypłacić oszczędności powiększone o dodatkowe odsetki lub wziąć kredyt mieszkaniowy w Credit Agricole wraz z uzbieraną gotówką, co pozwoli otrzymać marżę niższą o 0,1 pkt proc.


Z kolei w PKO BP można założyć Oszczędnościową Książeczkę Mieszkaniową z Bonusem, w ramach której można zbierać na wkład własny przez 3 lub 5 lat. W zamian za zgromadzenie wkładu na określonym poziomie można liczyć na premię odsetkową. Jeśli zdecydujesz się na długoterminowe oszczędzanie bank przydzieli Ci premię lojalnościową, a za zaciągnięcie kredytu na mieszkanie po zakończeniu okresu umownego można dostać bonus pieniężny - 1 tys. zł za umowę na 3 lata, a 2 tys. zł za umowę na 5 lat. Na start dostajesz oprocentowanie w wysokości 1,25 proc., które w zależności od długości okresu oszczędzania może na koniec wynosić 2,75 proc. (okres 3-letni) lub 3,65 proc.(okres 5-letni). Aby założyć rachunek książeczkę na 3 lata, należy wpłacić za pierwszym razem przynajmniej 5 tys. zł, a w przypadku 5 lat – 2 tys. zł. Potem miesięcznie trzeba wpłacą co najmniej 100 zł, ale nie więcej niż tyle, ile wpłaciłeś za pierwszym razem. Dodatkowo, na każde 3 miesiące gromadzenia środków nie można dokonać więcej niż 4 dopłat.


Do długoterminowego odkładania pieniędzy zachęca też Millenium Bank kontem oszczędnościowym Twój Cel, które pozwala zyskać aż 2,1 proc. w skali roku. Jeśli nie jesteś klientem banku, niezbędne będzie założenie w nim rachunku, np. Dobre Konto, które jest bezpłatne w zakresie prowadzenia, dokonywania wypłat z bankomatów w całej Polsce, wydania karty do konta oraz dokonywania krajowych przelewów.


Z pewnością coraz więcej banków będzie chciało wprowadzić podobne produkty służące gromadzeniu pieniędzy na wkład własny, gdyż Ministerstwo Finansów chce wprowadzić ulgę od podatku Belki dotyczącą zysków osiąganych z oszczędności odkładanych z myślą o zakupie mieszkania.

 

Sylwia Stwora

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Wkład własny – jak na niego odłożyć z bankiem?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.