Logowanie Rejestracja
Wciąż możesz wziąć kredyt bez wkładu własnego

Strona główna Wiadomości Wciąż możesz wziąć kredyt bez wkładu własnego Wciąż możesz wziąć kredyt bez wkładu własnego

Wciąż możesz wziąć kredyt bez wkładu własnego

Od przyszłego roku osoby chcące zaciągnąć kredyt hipoteczny będą musiały mieć odłożone przynajmniej 10 proc. wartości nieruchomości, którą zamierzają kupić. Banki już przygotowują się na zmiany, jakie niesie za sobą znowelizowana Rekomendacja S, poprzez zaostrzanie wymogów odnośnie konieczności posiadania wkładu własnego. Jednak na rynku nadal bez problemu znajdziemy oferty umożliwiające całkowite sfinansowanie zakupu nieruchomości z kredytu.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 25 kwietnia 2013
Zobacz więcej:

Na liście banków, które są gotowe udzielić kredytu mieszkaniowego na 100 proc. wartości nieruchomości znajdziemy m.in. Deutsche Bank PBC, Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao, PKO BP, Getin Noble Bank, Invest Bank, Euro Bank oraz mBank i Millenium. Jeszcze na początku 2012 roku ten rodzaj zobowiązania oferował Alior Bank, BGŻ, BZ WBK, Raiffeisen i Kredyt Bank, jednak instytucje wycofały się z produktu. Najostrzej LTV potraktował Alior Bank obniżając go ze 120 do 95 proc. Pozostałe banki zaczęły wymagać od potencjalnych kredytobiorców przynajmniej 10 lub 20 proc. wkładu własnego.


Największym mankamentem zaciągania kredytu hipotecznego w złotych, w momencie gdy nie posiadamy oszczędności jest to, że musimy liczyć się z większymi kosztami uzyskania tego typu zobowiązania. Zwykle klienci bez wkładu własnego płacą wyższą marżą w porównaniu z osobami, które zdążyły odłożyć część wartości wybranego mieszkania czy domu. Obecnie kształtuje się ona na poziomie średnio 1,7 proc. i jest jedynie o 0,21 pkt. proc. wyższa od tej, oferowanej kredytobiorcom z wkładem (średnio 1,49 proc.).

 

 


Przykładowo zobowiązanie ze 100 proc. LTV (współczynnik stosunku wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia) w Euro Banku wiąże się z marżą rzędu 1,59 proc., a już przy 25 proc. wkładu własnego jedynie 1,19 proc., w PKO BP to odpowiednio 1,48 i 1,4 proc. Z kolei Nordea Bank w obu przypadkach stosuje marżę na tym samym poziomie.


Idąc do banku po kredyt hipoteczny bez środków własnych musimy być przygotowani również na wyższe oprocentowanie. Najwięcej policzą sobie Getin Bank (5,44 proc.), Bank Millenium (5,28 proc.), Deutsche Bank (5,24 proc.) oraz Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy (oba 5,08 proc.). Przy 25 proc. LTV najwyższe oprocentowanie znajdziemy w Alior Banku - 5,08 proc. Obecnie średni poziom oprocentowania kredytów hipotecznych wynosi 4,89 proc., podczas gdy w marcu osiągało przeciętny poziom 5,3 proc.

 

Porównanie kredytów hipotecznych

 


Przy braku wkładu własnego bank uzależnia również możliwość zaciągnięcia zobowiązania od dodatkowego zabezpieczenia w postaci tzw. ubezpieczenia brakującego lub niskiego wkładu własnego. Instytucja może pobrać je na dwa sposoby. Po pierwsze może podwyższyć marżę na tak długo, aż stosunek salda kredytu do wartości zabezpieczenia osiągnie wymagany przez instytucję poziom (najczęściej 80 proc. LTV). Drugą metodą jest jednorazowa składka za 3-5 lat, płacona z góry, która stanowi 2-4 proc. od kwoty zadłużenia przekraczającej wymagany pułap wartości nieruchomości.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Wciąż możesz wziąć kredyt bez wkładu własnego

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.