Logowanie Rejestracja
W 2014 roku zniknie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego

Strona główna Wiadomości W 2014 roku zniknie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego W 2014 roku zniknie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego

W 2014 roku zniknie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego

Komisja Nadzoru Finansowego chce stopniowo ograniczać możliwość udzielania kredytu hipotecznego bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Jeśli zamiary organu nadzorującego rynek finansowy dojdą do skutku, z początkiem 2014 roku będzie można zapomnieć o kupnie nieruchomości bez posiadania odpowiednich oszczędności. Taka perspektywa to zła wiadomość dla osób o niskich zarobkach, którym jeszcze trudniej będzie uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 3 stycznia 2013
Zobacz więcej:

Obowiązujące od początku 2011 roku rekomendacje T (kredyty konsumenckie) oraz S (kredyty hipoteczne) znacznie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów i przełożyły się na mniejszą, a niekiedy nawet zerową zdolność zaciągnięcia zobowiązania. W konsekwencji wiele osób zmuszonych jest obniżyć pierwotnie zakładaną kwotę i metraż nabywanego mieszkania czy domu, albo w ogóle odłożyć zakup na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nie bez znaczenia pozostaje też niestabilna sytuacja gospodarcza i postępujący spadek cen lokali. Mniejsza ilość udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i skargi ze strony przedstawicieli rynku nieruchomości wpłynęły na Komisję, która obecnie prowadzi prace nad liberalizacją obu rekomendacji.

 


Jednak KNF postanowił także wziąć pod lupę poziom wskaźnika LtV, będący relacją wysokości zaciąganego w banku zobowiązania do wartości zabezpieczenia.

 

 


Organ administracyjny chce stopniowo zmniejszać wysokość LtV, który obecnie w większości banków obejmuje kredyt pozwalający na sfinansowanie 100 proc. wartości kupowanego mieszkania czy domu. Według założeń wskaźnik pozostałby na tym poziomie do końca 2013 roku. W kolejnym roku miałby zostać obniżony do 90 proc., a za dwa lata do 80 proc. lub 90 proc., jeśli klient zdecyduje się na dodatkowe ubezpieczenie zadłużenia.

 


Proponowane przez KNF zmiany z pewnością najbardziej odczują ludzie młodzi, często bezrobotni lub zatrudniani na umowę zlecenie, która zwykle stanowi poważną przeszkodę w uzyskaniu kredytu. Wynika to z tego, że dla banku taki pracownik nie gwarantuje terminowości regulowania rat zobowiązania.

 


Innymi przeszkodami w uzyskaniu kredytu pokrywającego całą kwotę transakcji są niskie dochody oraz brak wkładu własnego. Przykładowo w ING Banku Śląskim, Credit Agricole, BZ WBK czy Alior Banku wymagane jest posiadanie przez klienta środków pokrywających przynajmniej 20 proc. ceny nieruchomości.

 


Jednym ze sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej może okazać się zaciągnięcie zobowiązania z innym kredytobiorcą lub pożyczka od najbliższych czy znajomych, która zostanie wniesiona jako wkład własny.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

W 2014 roku zniknie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.