Logowanie Rejestracja
W 2014 roku do naszych portfeli trafią nowe banknoty

Strona główna Wiadomości W 2014 roku do naszych portfeli trafią nowe banknoty W 2014 roku do naszych portfeli trafią nowe banknoty

W 2014 roku do naszych portfeli trafią nowe banknoty

Narodowy Bank Polski zapowiedział wprowadzenie zmian w banknotach z serii „Władcy polscy”. Za rok w naszych portfelach znajdą się papierowe pieniądze z nowymi, ulepszonymi zabezpieczeniami. Nie będziemy musieli się przyzwyczajać do nowego wyglądu banknotów, ponieważ wizerunki widniejących na nich królów pozostaną niezmienione.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 23 kwietnia 2013
Zobacz więcej:

Obecnie funkcjonujące banknoty projektu Andrzeja Heidricha mają już 18 lat. Pierwsze pieniądze o nominałach 10, 20 i 50 zł, na których widnieją odpowiednio wizerunki króla Mieszko I, Bolesława Chrobrego oraz Kazimierza Wielkiego stały się oficjalnym środkiem płatniczym z 1 stycznia 1995 roku. Z kolei 100- i 200-złotówki z Władysławem Jagiełło oraz Zygmuntem I Starym wprowadzono pół roku później. Pojawienie się nowych banknotów wiązało się z denominacją złotego, a ich emisja rozpoczęła się w 1994 roku.


Każdy banknot posiada specjalne zabezpieczenia, które mają uchronić przed ewentualnym sfałszowaniem. Wśród nich wyróżniamy znak wodny, nitkę zabezpieczającą, specjalną technikę druku – elementy wypukłe, wyczuwalne dotykiem, mikrodruki (stalorytniczne i offsetowe) oraz metaliczny połysk powierzchni widoczny po przechyleniu banknotu. Dodatkowo stuzłotówki posiadają złotą folię metaliczną, a dwustuzłotówki – hologram z folii holograficznej.


Wprawdzie skala podrabiania polskich pieniędzy jest niewielka – w ubiegłym roku zidentyfikowano blisko 10,5 tys. fałszywych banknotów na ponad 1,2 mld sztuk o łącznej wartości 116 mld zł znajdujących się w obiegu, jednak od kwietniu 2014 roku manipulowanie papierowych środkach płatniczych ma być jeszcze trudniejsze. Wszystko za sprawą nowych zabezpieczeń, będących odpowiedzią na postęp technologiczny, które mają podnieść bezpieczeństwo obrotu gotówkowego.


Z nowych banknotów zniknie natomiast podpis Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezesa NBP w momencie denominacji, który zastąpi podpis Marka Belki, obecnie pełniącego tę funkcję.


Na szczegóły i oficjalną prezentację banknotów z ulepszonymi zabezpieczeniami będziemy musieli poczekać do września. NBP, wspólnie z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, zadba o to, abyśmy dokładnie zaznajomili się z wprowadzonymi zmianami poprzez kampanię informacyjną „Bezpieczne Pieniądze”, która ma ruszyć w styczniu 2014 roku. Jednym z jej elementów będzie darmowa aplikacja mobilna NBP Safe, która prócz szczegółowych informacji na temat zabezpieczeń będzie również udostępniała aktualną tabelę kursów NBP.


Warto podkreślić, że banknoty, których obecnie używamy nie stracą swojej ważności i będą mogły być używane bezterminowo.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

W 2014 roku do naszych portfeli trafią nowe banknoty

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.