Logowanie Rejestracja
W 2013 roku większość banków udostępni przelewy ekspresowe?

Strona główna Wiadomości W 2013 roku większość banków udostępni przelewy ekspresowe? W 2013 roku większość banków udostępni przelewy ekspresowe?

W 2013 roku większość banków udostępni przelewy ekspresowe?

W przyszłym roku system rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR może zostać wdrożony w większości banków w Polsce. Takie plany ma operator usługi, czyli Krajowa Izba Rozliczeń.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 28 listopada 2012
Zobacz więcej:

Obecnie z możliwości realizowania krajowych przelewów międzybankowych mogą korzystać klienci sześciu banków. W ING Banku Śląskim, Meritum Banku oraz Banku Millenium usługa jest dostępna całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Bank Zachodni WBK udostępnia system od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00-22.00. Z kolei BRE Bank oferuje Express ELIXIR jedynie klientom korporacyjnym w dni robocze od 8.00-18.00. Przelewy umożliwiają szybkie przekazanie pieniędzy z jednego rachunku na drugi opiewających na kwotę nie wyższą niż 100 tys. zł.

 


Za błyskawiczną transakcję klienci indywidualni muszą zapłacić od 5 zł (Millenium, Meritum) do 10 zł (ING). Dla klientów korporacyjnych BRE Banku przelew w systemie Express Elixir kosztuje 20 zł. Natomiast Millenium od osób należących do segmentu Biznes pobiera opłatę w wysokości 10 zł, a od przedsiębiorców 40 zł.

 


Jeśli rozmowy KIR z polskimi bankami zakończyłyby się powodzeniem, krajowe przelewy międzybankowe byłyby realizowane w przeciągu kilku sekund przez 24 godziny, nie tylko w dni robocze, ale także w weekendy i święta. To byłoby dla nas duże udogodnienie, bo nie raz zdarzają nam się sytuacje awaryjne, kiedy to zapomnimy zapłacić rachunek za prąd lub spłacić ratę kredytu hipotecznego.

 


W najbliższym czasie Krajowa Izba Rozliczeniowa nie przewiduje wdrożenia systemu przelewów ekspresowych w euro do państw członkowskich Unii Europejskiej.

 


System Express Elixir został uruchomiony w czerwcu tego roku jako drugi na świecie, po Wielkiej Brytanii. Działa on bez pośredników rachunkowych, a bezpieczeństwo przelewów realizowanych przy jego pomocy gwarantuje Narodowy Bank Polski.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

W 2013 roku większość banków udostępni przelewy ekspresowe?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.