Logowanie Rejestracja
Uszkodzone lub zużyte pieniądze można wymienić – jak i gdzie?

Strona główna Wiadomości Uszkodzone lub zużyte pieniądze można wymienić – jak i gdzie? Uszkodzone lub zużyte pieniądze można wymienić – jak i gdzie?

Uszkodzone lub zużyte pieniądze można wymienić – jak i gdzie?

Zdarza się, że przez nieuwagę naderwiemy banknot, pociecha rozedrze go na pół czy wypierzemy spodnie razem z portfelem i jego zawartością. Zwykle płacąc zniszczonymi pieniędzmi możemy spotkać się z odmową przyjęcia ich przez sprzedawcę. Jednak uszkodzenie gotówki wcale nie musi oznaczać, że tracimy daną kwotę. W zależności od stopnia szkody, możemy odzyskać nawet 100 procent wartości zniszczonego banknotu czy monety i to bez żadnych opłat.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 3 lipca 2013
Zobacz więcej:

Prawo, a konkretnie Zarządzenie nr 1/2003 wydane 15 stycznia 2013 roku przez prezesa Narodowego Banku Polskiego, czyli Leszka Balcerowicza (pełnił tę funkcję w latach 2001-2007), zobowiązuje banki działające na terenie naszego kraju do przyjmowania i wymiany uszkodzonych pieniędzy. Aby je wymienić można udać się do placówki dowolnego banku pod warunkiem, że prowadzi on obsługę kasową i przyjmuje wpłaty oraz dokonuje wypłat gotówkowych. Niekiedy instytucja finansowa może odmówić przyjęcia zniszczonego środka płatności, wówczas z problemem należy skierować się bezpośrednio do Narodowego Banku Polskiego.


Czego na pewno nie wymienimy? Monet, które są opiłowane, przedziurawione, poryte lub obcięte czy też mające zniekształconą lub pogiętą powierzchnię. Ponadto dany środek płatniczy przede wszystkim nie może budzić wątpliwości, co do tego, że jest prawdziwy. Istotne jest również to, aby dało rozpoznać się nominał banknotu czy monety. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości banku, np. co do autentyczności przyjmowanego pieniądza z ubytkami, sprawa kierowana jest do Centrali NBP.


Pełną wartość uszkodzonego lub zużytego środka płatniczego odzyskamy nawet wówczas, gdy jest od porysowany, np. długopisem, znalazł się na nim dodatkowy napis czy nadruk, został on zabrudzony czy poplamiliśmy go. Również banknoty rozdarte na połowę, niezależnie od tego czy będą sklejone, czy przyniesiemy je w dwóch częściach podlegają 100 proc. zwrotowi ich wartości. Jednak ważne jest, aby obie części należały do tego samego banknotu czy monety. Na ich powierzchni nie może być też żadnych ubytków, które uniemożliwiałyby 100 proc. odtworzenie ich pierwotnego wyglądu. Konieczne jest również, aby jeden fragment zawierał przynajmniej 75 proc. uszkodzonego znaku pieniężnego.


Bank lub Centrala NBP może też zdecydować, że otrzymamy tylko połowę wartości danego środka płatniczego. Stanie się tak, jeśli banknot zachował 45-75 proc. pierwotnego wyglądu w jednym fragmencie. W przypadku monety konieczne jest posiadanie jej rdzenia lub pierścienia oraz to, aby ważne elementy plastyczne nie zostały nadmiernie zniekształcone.


Niestety, w placówkach banków na terenie Polski oraz w NBP nie wymienimy uszkodzonych czy zużytych banknotów lub monet w walucie innej niż złoty. W przypadku, gdy rozerwiemy, porysujemy czy poplamimy euro, aby otrzymać nowy środek płatniczy konieczne jest udanie się z problemem do banków centralnych krajów należących do strefy euro.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 2)

Autor: Ilon Dodano: 18 października 2015

Znalazłem taką informację że ING Bank skupuje uszkodzone banknoty : http://www.ingbank.pl/.../tabele-i.../tablica-ogloszen

Autor: akap Dodano: 13 luty 2014

Jeżeli chcesz wymienić walutę to najlepiej wcześniej porównać kurs w porównywarce kantorów kantorbox.pl

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Uszkodzone lub zużyte pieniądze można wymienić – jak i gdzie?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.