Logowanie Rejestracja
Ubezpieczenie AC

Strona główna Wiadomości Ubezpieczenie AC Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC

Właściciele pojazdów mechanicznych mają obowiązek zakupu polis odpowiedzialności cywilnej (OC), obejmującej ochronę osób uczestniczących w zdarzeniu drogowym.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 8 grudnia 2014
Zobacz więcej:

 

Właściciele pojazdów mechanicznych mają obowiązek zakupu polis odpowiedzialności cywilnej (OC), obejmującej ochronę osób uczestniczących w zdarzeniu drogowym. Obok tego istnieje ubezpieczenie dobrowolne, w skład którego może wchodzić pakiet assistance, polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW) oraz oczywiście auto-casco (AC). Przedmiotem tego ostatniego jest konkretny pojazd, a także jego wyposażenie i ewentualnie wyposażenie dodatkowe.

 

W przeciwieństwie do przywołanego na początku ubezpieczenia OC, auto-casco nie ma zakresu uregulowanego prawem przez ustawodawcę – jest za to sprawą poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych i może być ustalane indywidualnie z klientami. Na ogół zakres ten obejmuje uszkodzenie, zniszczenie lub utratę pojazdu/wyposażenia wskutek kolizji drogowej, wypadku lub kradzieży. Ubezpieczenie AC obowiązuje na terenie Polski i innych państw europejskich, natomiast niektóre zapisy mogą mówić o wyłączeniu z tej listy np. Białorusi i Ukrainy.

 

Nie jest istotne, z czyjej winy nastąpiła szkoda, którą ma pokryć polisa AC. Ochrona obowiązuje zarówno w przypadku, gdy odpowiedzialny za jest sam ubezpieczony bądź inny uczestnik zdarzenia, jak też wówczas, kiedy nie można ustalić sprawcy (kradzież, zdarzenie losowe). Nie mają ponadto znaczenia okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia lub utraty auta. Może to być typowe zdarzenie drogowe (kolizja, wypadek – w tym zderzenie z obiektem innym niż inny pojazd mechaniczny), rezultat niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (pożar, powódź, huragan, trzęsienie ziemi, gradobicie) lub efekt działania czynnika ludzkiego (np. następstwa awarii).

 

Ze względu na specyfikę ubezpieczenia auto-casco właściciel, który decyduje się na jego zakup, powinien (a wręcz ma obowiązek) dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Jest to bowiem regulamin świadczenia usług zawierający podstawowe informacje nie tylko na temat zakresu i przedmiotu ubezpieczenia, ale również obowiązków obydwu stron (klienta i świadczeniodawcy), wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także sposobów wyliczania rekompensaty. Są to tzw. twarde warunki umowy, które precyzyjnie określają nawiązaną współpracę. Rzetelne firmy, działające na lokalnym rynku, prowadzą politykę transparentności, dlatego zachęcamy do odwiedzania ich stron internetowych.

 

Więcej informacji na temat OC i AC, jak też OWU znaleźć można na stronie www.lu.pl.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.