Logowanie Rejestracja
Toniemy w ponad 37 miliardowych długach, ale kryzys nam nie grozi

Strona główna Wiadomości Toniemy w ponad 37 miliardowych długach, ale kryzys nam nie grozi Toniemy w ponad 37 miliardowych długach, ale kryzys nam nie grozi

Toniemy w ponad 37 miliardowych długach, ale kryzys nam nie grozi

Przez ostatnie trzy miesiące zadłużenie Polaków wzrosło o 950 mln złotych i wraz z końcem września wartość długów niespłacanych w terminie wyniosła 37,03 mld złotych. Zwiększyła się również liczba dłużników, która przekroczyła liczbę 2,2 mln osób. Jednak analitycy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, które przygotowało 21. edycję raportu InfoDług, zapewniają, że druga fala kryzysu nam nie grozi.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 11 października 2012
Zobacz więcej:

Z ostatnim dniem czerwca tego roku zalegaliśmy z płatnościami na kwotę 36 mld 100 mln złotych. W ciągu trzech miesięcy zdążyliśmy powiększyć tę kwotę do poziomu 37 mld 30 mln złotych, co oznacza aż 3 procentowy skok w górę. To lepsze wyniki niż w ubiegłym roku, kiedy co kwartał odnotowywano średni wzrost zaległych zobowiązań o 2-4 mld złotych.

 


Długami przekraczającymi 200 złotych i niespłacanymi dłużej niż 60 dni jest obciążonych 2 215 356 Polaków. Chociaż jest to 0,9 procenta więcej niż w czerwcu, to z perspektywy ponad 9 ostatnich miesięcy to najniższy przyrost. Średnie zaległe zadłużenie osób z grupy podwyższonego ryzyka wzrosło o 268 złotych i sięga 16 715 złotych.

 


Dobrą informacją może być fakt, że niesolidni dłużnicy aż w 62 procentach zalegają z kwotami nie przekraczającymi 5 tysięcy złotych. Wobec rekordzisty z Mazowsza, który zobowiązany jest do spłacenia 101,7 milionów złotych długu, kwoty te wydają się niewielkie i zdaniem Marcina Ledworowskiego, wiceprezesa zarządu BIG InfoMonitor, znaczna część dłużników przy zwiększonej dyscyplinie budżetu domowego i sukcesywnej spłacie powinna sobie z takim zadłużeniem poradzić.

 


Najwięcej, bo ponad 320 tysięcy dłużników mieszka na Śląsku. Zalegają oni na kwotę blisko 7,4 mld złotych. Najmniej – ponad 46 tysięcy osób – zalega z płatnościami na Podlasiu. Z kolei, biorąc pod uwagę liczbę osób z przeterminowanymi zobowiązaniami przypadającą na 1000 mieszkańców, prym wiedzie zachodnia część Polski. W województwie zachodniopomorskim na tysiąc osób 82 mieszkańców należy do grupy ryzyka, a w lubuskim 74. Średnia dla całego kraju wynosi 5,8 procent i od czerwca wzrosła o 0,1 punktu procentowego.

 


Jak twierdzą analitycy BIG InfoMonitor odnotowane wzrosty nie są znacząco wyższe od tych z poprzednich miesięcy i nie ma wyraźnych przesłanek do mówienia o kryzysie.

 


Z czego jednak wynika fakt, że mamy większe problemy ze spłatą zobowiązań? Z pewnością wpływa na to dążenie do jak najlepszego standardu życia, które nie raz znacznie przewyższa nasz racjonalny budżet. Nie bierzemy też pod uwagę możliwości utraty pracy lub innej formy zarobkowania. Nie czytamy również treści zapisanych małą czcionką w umowach. W efekcie tak naprawdę nie jesteśmy w pełni świadomi tego, co podpisujemy i w konsekwencji jesteśmy zaskoczeni np. wyższymi  odsetkami. Często dochodzi również do sytuacji, w których, aby spłacić jeden kredyt zaciągamy kolejny przez co koło się zamyka, a my jesteśmy jeszcze bardziej niewypłacalni. Ponadto mimo, że instytucje finansowe zaostrzyły przepisy związane z możliwością pozyskania kredytów, to jednak wciąż brakuje solidnej edukacji potencjalnych klientów.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: gość Dodano: 18 października 2012

a ja myślę,że jest powód do niepokoju. poza tym nikt o nas nie zadba lepiej niż my sami.jakiś czas temu weszłam w lokaty getinowskie te na 3 i 6 miesięcy i okazało się,że oprócz tego że przynoszą zysk to są jeszcze najlepsze w swojej klasie co dodatkowo mnie uwierdziło w tym wyborze.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Toniemy w ponad 37 miliardowych długach, ale kryzys nam nie grozi

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.