Logowanie Rejestracja
Szansa dla banków – złagodzenie polityki kredytowej

Strona główna Wiadomości Szansa dla banków – złagodzenie polityki kredytowej Szansa dla banków – złagodzenie polityki kredytowej

Szansa dla banków – złagodzenie polityki kredytowej

Banki nie mają w ostatnim czasie lekkiego życia. Ubywa im klientów, udzielają coraz mniej kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych. Problem z uzyskaniem pieniędzy z wiarygodnych instytucji finansowych sprawia, że korzystają na tym głównie parabanki i firmy pożyczkowe. Czy jest sposób, żeby to zmienić?

Autor: Rafal_Tomkowicz | Dodano: 31 sierpnia 2012
Zobacz więcej:

Bardzo dużą część klientów parabanków stanowią osoby skuszone obietnicą szybkiej gotówki i nie zwracające uwagi na rzeczywiste koszty zaciągnięcia takiego zobowiązania. Popularność takich pożyczek jest wynikiem problemów z trzymaniem kredytów w bankach. Jednak nie mogą udzielać kredytów wszystkim zainteresowanym. W tej kwestii muszą stosować do wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego.Działania KNF bardzo mocno ograniczyły w ostatnich 2 latach możliwości Polaków do zaciągania kredytów. Kolejne zalecenia dążyły do obniżenia poziomu naszego zadłużenia. Najpierw rekomendacja T ustanowiła, że dług konsumenta nie może przekroczyć 50 proc. jego dochodów, jeśli zarabia poniżej średniej krajowej lub 65 proc. w przypadku, gdy jego dochód jest większy. Z kolei rekomendacja S wprowadziła priorytet dla kredytów złotowych oraz zmieniła zasadę liczenia zdolności kredytowej skracając maksymalny okres zadłużenia do 25 lat. To automatycznie podnosiło wysokość rat, a w efekcie odebrało wielu osobom możliwość wzięcia kredytu. Nie dziwi więc fakt, że instytucje finansowe straciły w tym czasie znaczną część swoich klientów.


Ograniczeniu akcji kredytowej banków towarzyszyła gwałtownie rosnąca aktywność parabanków, które nie muszą stosować się do zaleceń KNF, a co za tym idzie – mogą oferować lepiej oprocentowane produkty. Wyjściem z tej sytuacji może być złagodzenie polityki kredytowej instytucji finansowych. Jak wynika z ostatniej ankiety skierowanej do bankowych komitetów kredytowych przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski, wiele z nich planuje w najbliższym okresie rozluźnienie zasad w tej kwestii. Może to stanowić szansę dla banków na odzyskanie części klientów.

 

Agnieszka Łozińska

(artivia.pl)

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: kola Dodano: 4 września 2012

jeśli ludzie się decydują na parabanki to ich sprawa. z tego potem same problemy.potrzebowałam kasy na parę wydatków i wzięłam kredyt gotówkowy w getinie i daję radę bez problemów ze spłatą.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Szansa dla banków – złagodzenie polityki kredytowej

Banki zawalczą o satysfakcję klientów
Zobacz następny artykuł:
Banki zawalczą o satysfakcję klientów
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.