Logowanie Rejestracja
Stopy procentowe się nie zmienią

Strona główna Wiadomości Stopy procentowe się nie zmienią Stopy procentowe się nie zmienią

Stopy procentowe się nie zmienią

W tym tygodniu odbędzie się kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Dalsze zmiany wysokości stóp procentowych są bliskie zeru. Eksperci przewidują, że polityka pieniężna zostanie zaostrzona najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 14 kwietnia 2015
Zobacz więcej:

 

Kredytobiorcy się cieszą, właściciele lokat rozglądają za nowymi formami inwestowania środków, a zarządy banków szukają sposobów na oszczędności. Tak w skrócie można opisać funkcjonowanie instytucji finansowych i ich klienteli w środowisku niskich stóp procentowych. Po marcowej obniżce o 50 pb stopa referencyjna wynosi obecnie 1,5 proc., co jest najniższym wynikiem w historii III RP, ale w porównaniu z trendami na świecie, gdzie stopy wynoszą obecnie 0,25 - 0,50 proc. lub nawet są ujemne, wciąż jest to wysoki wskaźnik.

 

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się w tym tygodniu, na pewno nie zapadną decyzję ws. dalszych obniżek lub podwyżek stóp. Członkowie zarządu NBP zresztą już w ubiegłym miesiącu zapowiedzieli, że w tym roku nie dojdzie do żadnych zmian w polityce pieniężnej. Ewentualną przesłanką, która mogłaby skłonić do dalszych obniżek, byłaby aprecjacja złotego lub dalsze pogłębianie deflacji, ale do tego raczej nie dojdzie, bowiem - chociaż inflacja nie osiągnie 2,5 proc., czyli wartości oczekiwanej przez bank centralny - ceny zaczynają  się już powoli piąć.

 

Eksperci banku Pekao SA szacują, że podwyżka stóp procentowych nastąpi dopiero na jesieni 2016, odbędzie się w dwóch turach i oznaczać będzie powrót do sytuacji z października, czyli ustalenie stopy referencyjnej na poziomie 2 proc. Prof. Marian Noga prognozuje, że polityka pieniężna zostanie zacieśniona wcześniej tj. w połowie przyszłego roku.

 

Mimo iż stopy pozostaną bez zmian przez najbliższe 15 miesięcy, eksperci przypominają kredytobiorcom, że muszą mieć świadomość tego, iż niskie raty, które spłacają obecnie, nie będą sytuacją stałą i muszą być przygotowani na okres, gdy pójdą one w górę wraz z podwyżką stóp.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.