Logowanie Rejestracja
Stałe oprocentowanie kredytu nie do końca takie stałe

Strona główna Wiadomości Stałe oprocentowanie kredytu nie do końca takie stałe Stałe oprocentowanie kredytu nie do końca takie stałe

Stałe oprocentowanie kredytu nie do końca takie stałe

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Nazwa może niejednego zmylić. Mimo, że takie zobowiązanie jest bezpieczniejsze niż kredyt ze zmienną stopą procentową, to jednak trzeba się liczyć z tym, że jego stałość ma tak naprawdę charakter okresowy.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 30 października 2012
Zobacz więcej:

Podczas, gdy w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech system kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem to jeden z podstawowych instrumentów zadłużania się, na polskim rynku taka oferta jest skromna. Jedynie cztery banki dają możliwość zaciągnięcia zobowiązania ze stałym oprocentowaniem. Do tego grona zalicza się Bank Zachodni WBK, , Getin Bank oraz Deutsche Bank PBC.

 


Niewątpliwą korzyścią takiego rozwiązania jest fakt, że klient zna dokładną wysokość rat, jakie przyjdzie mu płacić. Umożliwia mu to np. zaplanowanie innych wydatków z dużym wyprzedzeniem. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku kredytu hipotecznego o stałej stopie procentowej, po pewnym okresie może ona zostać zastąpiona przez oprocentowanie zmienne. Modyfikacja oferty w każdym z czterech banków następuje w innym sposób.

 


W PKO BP zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem, które stanowi sumę marży i stawki IRS 2Y (pokazuje oczekiwania rynku w stosunku do wysokości przyszłych stóp procentowych) jest najniższe i wynosi 5,44 proc. Ustalane jest w okresie dwuletnim przez cały okres jego spłaty. Aby zaciągnąć kredyt trzeba założyć ROR. Po drugiej stronie stoi BZ WBK z najwyższą stawką równą 7,60 proc. obowiązującą przez pięć lat, potem oprocentowanie jest sumą 3-miesięcznego WIBOR (wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku bankowym) i marży na poziomie 1,90 punktów procentowych. Deutsche Bank PBC daje klientom wybór od rocznego po pięcioletni okres atrakcyjnego kredytu, który w zależności od jego trwania wiąże się z oprocentowaniem na poziomie od 5,78 do 6,05 proc. Z kolei Getin Bank, który z ofertą kredytu ze stałą stawką procentową wszedł na rynek niedawno, umożliwia zadłużenie w wymiarze pięcio- lub dziesięcioletnim ze stawką 6,14 i 6,19 proc.

 


Stałe oprocentowanie pozwala uniknąć wahnięć stawki WIBOR. Jednak w przeciągu ostatnich trzech miesięcy jego poziom spada i obecnie wynosi 4,75 proc., czyli mniej niż w najtańszej ofercie kredytowej ze stałą stopą procentową PKO BP (5,44 proc.). W przeciągu najbliższych 9 miesięcy przewiduje się dalsze obniżanie stawki WIBOR, co oznacza, że klienci zaciągający kredyt ze stałym oprocentowaniem mogą w efekcie na takim rozwiązaniu stracić.

Sylwia Stwora

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Stałe oprocentowanie kredytu nie do końca takie stałe

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.