Logowanie Rejestracja
Spółki dywidendowe. Sprawdź, dlaczego warto w nie inwestować

Strona główna Wiadomości Spółki dywidendowe. Sprawdź, dlaczego warto w nie inwestować Spółki dywidendowe. Sprawdź, dlaczego warto w nie inwestować

Spółki dywidendowe. Sprawdź, dlaczego warto w nie inwestować

Wobec nadal mało klarownej koniunktury gospodarczej – alternatywą dla podejmowania tradycyjnych inwestycji szerokiego rynku są tzw. spółki dywidendowe, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród amatorów, jak i bardziej doświadczonych graczy na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 14 listopada 2014
Zobacz więcej:

 

Portfel złożony ze spółek dywidendowych to większe bezpieczeństwo


Zdaniem analityków - akcje spółek dywidendowych to dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego i rozłożenia ryzyka w czasie.

 

Osoby, które ponad wszystko cenią sobie bezpieczeństwo mogą liczyć na pewien określony napływ środków z tak poczynionej inwestycji.

 

W jaki sposób wybrać spółkę dywidendową notowaną na GPW?

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie akcji spółki dywidendowej warto podjąć się podstawowej analizy technicznej przedsiębiorstwa.

 

Rentowność spółki można oszacować na kilka standardowych sposobów. Bardziej doświadczeni inwestorzy mogą sugerować się tzw. wskaźnikiem zwrotu na kapitale własnym określanym także jako ROE, który z kolei wynika z CAPM – Modelu Wyceny Dóbr Kapitałowych (więcej na ten temat przeczytasz w analizie wzoru CAPM).

 

Osoby, które nie zajmują się profesjonalnym tradingiem mogą powinny zwrócić szczególną uwagę na:

 

historyczny rozkład cen akcji spółki dywidendowej,


bieżącą sytuację zadłużeniową (jeśli taka istnieje),


poziom przepływów finansowych.

 


Nie bez znaczenia będzie także wiarygodność spółki na podstawie jej deklaracji co do terminu oraz wysokości wypłacanych dywidend.

 

W historii GPW zdarzały się bowiem sytuacje, kiedy to spółka wypłacała dywidendę z dużym opóźnieniem i w wysokości niezgodnej z komunikatami prasowymi, co w efekcie miało bezpośredni wpływ na wartość akcji.

 

Spółka dywidendowa lepsza od obligacji?

 

Biorąc pod uwagę historyczne indeksy wielu polskich spółek dywidendowych, a w tym m.in.: KGHM, TPSA, Żywiec oraz Wawel można z wysokim prawdopodobieństwem ocenić, że tego typu inwestycje dają znacznie większy zwrot na kapitale od obligacji skarbowych, a także innych produktów oszczędnościowych dostępnych na rynku.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Spółki dywidendowe. Sprawdź, dlaczego warto w nie inwestować

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.