Logowanie Rejestracja
Spadkowa tendencja rat kredytów nie będzie trwać wiecznie

Strona główna Wiadomości Spadkowa tendencja rat kredytów nie będzie trwać wiecznie Spadkowa tendencja rat kredytów nie będzie trwać wiecznie

Spadkowa tendencja rat kredytów nie będzie trwać wiecznie

Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty z rzędu obniżyła stopy procentowe o 0,25 punktów procentowych, dając osobom zadłużonym w złotych jeszcze większy powód do zadowolenia. Wysokość miesięcznego zobowiązania ponownie spadnie. Spłacającym kredyt sprzyja również szybkie obniżanie stawki WIBOR 3M. Jednak nie warto się przyzwyczajać, bo wkrótce tendencja zniżkowa może wyhamować.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 7 luty 2013
Zobacz więcej:

Redukcja stopy referencyjnej do poziomu 3,75 proc. w przypadku osoby, która zaciągnęła kredyt w wysokości 300 tys. zł na 30 lat pozwoli miesięcznie zaoszczędzić ok. 47 zł. Przy zadłużeniu na 200 tys. zł rata spadnie o ok. 30 zł, a 150 tys. zł – ok. 23 zł.


Jeśli potwierdzą się przewidywania analityków i ekonomistów, co do jeszcze dwóch cięć stóp procentowych w marcu i kwietniu (każda po 0,25 p.p.), wówczas stopa referencyjna NBP wyniesie 3,25 proc. W tej sytuacji kredytobiorca, który zadłużył się w II połowie 2012 roku na 300 tys. zł zaoszczędzi 230 zł w porównaniu z pierwszymi regulowanymi należnościami, a osoba z pożyczką na 200 tys. zł – 160 zł. W kieszeni pożyczkobiorcy, który zaciągnął kredyt w wysokości 150 tys. zł zostanie ok. 120 zł.


Spadkowi stóp procentowych, które w przeciągu ostatnich 4 miesięcy zostały obniżone o 100 punktów bazowych, towarzyszy malejąca w szybkim tempie stopa WIBOR (rynkowa stopa oprocentowania w Polsce). Od lipca 2012 roku do lutego tego roku (stan na 7.02. 2013) spadła ona z poziomu 5,14 proc. do 3,88 proc.


Te korzyści odczują osoby już spłacające kredyt w złotych, ale nie wszyscy równocześnie, ponieważ banki w różnych terminach aktualizują stawkę WIBOR 3M. Niektórzy niższe raty zaczną płacić dopiero w marcu lub kwietniu. Równocześnie nawet o kilka tysięcy złotych kredytu więcej będą mogli dostać przyszli klienci instytucji finansowych, ponieważ cięcia stóp procentowych i spadek WIBOR-u przekładają się na wzrost zdolności kredytowej.


W ogólnym rozrachunku kredytobiorca może odnieść wrażenie, że jego budżet i tak jest mocno obciążony. To efekt wzrostu przeciętnej marży, którą banki rekompensują sobie straty. Również osoby myślące o zaciągnięciu zobowiązania muszą liczyć się z dość rygorystycznym podejściem instytucji finansowych do ich zdolności kredytowej. Warto też wspomnieć, że po wejściu w życie znowelizowanej rekomendacji S (dotyczy kredytów hipotecznych) klienci bez wkładu własnego nie będą mieli co liczyć na pozytywne rozpatrzenie ich wniosków kredytowych.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: inona Dodano: 10 luty 2013

niestety kredyty to trudna sprawa jest.. wiem bo niedawno brałam hipoteczny i dostanie go graniczyło z cudem. na szczęście w getinie przyznawalność jest rzeczywiście większa niż w innych bankach i mam kredyt i swoje M :)

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Spadkowa tendencja rat kredytów nie będzie trwać wiecznie

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.