Logowanie Rejestracja
Spadający WIBOR szansą na dodatkowe metry własnego M

Strona główna Wiadomości Spadający WIBOR szansą na dodatkowe metry własnego M Spadający WIBOR szansą na dodatkowe metry własnego M

Spadający WIBOR szansą na dodatkowe metry własnego M

Sukcesywne obniżanie się stopy WIBOR sprawia, że coraz śmielej można mówić o tym, że spłata oraz zaciąganie kredytu będzie o wiele łatwiejsze. W połączeniu z bardziej liberalnymi zasadami udzielania kredytów, jakie zamierza wprowadzić Krajowy Nadzór Finansowy zwiększa to szanse przeciętnej rodziny na zakup mieszkania większego nawet o jeden, niewielkich rozmiarów pokój.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 25 października 2012
Zobacz więcej:

Pomimo, że na początku września Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na obniżenie poziomu stóp procentowych, to perspektywa niższych miesięcznych rat kredytów hipotecznych zaciąganych w złotówkach i większej zdolności kredytowej wcale nie jest tak daleka. Wszystko za sprawą obniżającej się stopy WIBOR, czyli wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych na polskim rynku, która w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy spadła z 5,11 do 4,76 procent. To najniższy poziom od października 2011 roku. A to nie koniec, bo według notowań kontraktów FRA w ciągu najbliższych sześciu miesięcy może ona wynieść 4,19 procent, a w kolejnych trzech złamać granicę 4 procent i kształtować się na wysokości 3,86 procenta.

 

 

 

 


Dla kredytobiorców spełnienie tych prognoz oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze niższe raty kredytów hipotecznych, po drugie wyższą zdolność kredytową. Przykładowo, przy pożyczce na sumę 300 tysięcy złotych z oprocentowaniem 6,4 procent i 20 latach spłaty oraz obniżeniu WIBOR o 1 punkt procentowy, wysokość raty zamiast aktualnych 2007 złotych wynosiłaby 1814 złotych. Oznacza to oszczędność rzędu 193 złotych.

 


Z kolei spadek WIBOR do poziomu 3,86 procenta dla 3-osobowej rodziny z dochodem 5 tysięcy złotych netto, która chciałaby zaciągnąć kredyt na 25 lat  zwiększyłby jej zdolność kredytową o ponad 35 tysięcy złotych. Za tą kwotę mogłaby ona kupić sobie pięć (Warszawa), a nawet osiem (Katowice, Łódź, Lublin) metrów kwadratowych mieszkania więcej.

 


Dodatkowo zapowiadana przez Komisję Nadzoru Finansowego bardziej liberalna rekomendacja T (kredyty hipoteczne) oraz obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski może sprawić, że liczby te będą jeszcze wyższe.

 


Największym zagrożeniem może być sytuacja, w której banki w odpowiedzi na niższe stopy procentowe zdecydują się na podniesienie marż kredytowych. Inny problemem jest wciąż niekorzystna sytuacja finansowa Polaków i rosnące bezrobocie.

Sylwia Stwora

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Spadający WIBOR szansą na dodatkowe metry własnego M

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.