Logowanie Rejestracja
Są niższe stopy procentowe, będą tańsze kredyty

Strona główna Wiadomości Są niższe stopy procentowe, będą tańsze kredyty Są niższe stopy procentowe, będą tańsze kredyty

Są niższe stopy procentowe, będą tańsze kredyty

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty w złotówkach, bowiem będą one płacić niższe miesięczne raty zaciągniętego zobowiązania. Zmiany nie wyjdą na dobre oszczędzającym oraz przyszłym kredytobiorcom.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 8 listopada 2012
Zobacz więcej:

Postanowienie RPP jest równoznaczne z tym, że stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego spadnie z poziomu 4,75 do 4,5 procent w skali roku, stopa lombardowa – z 6,25 do 6 procent, stopa depozytowa z 3,25 do 3 procent, natomiast redyskonta weksli z 5 do 4,75 procent. Zdaniem Marka Belki, prezesa NBP, środowa decyzja zapoczątkuje cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

 

 

Podobnie uważają ekonomiści, prognozując, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy stopy mogą spaść o 75-100 punktów bazowych. Kolejnej obniżki o wartości podobnej do tej z bieżącego miesiąca możemy się spodziewać już w grudniu. Podstawowym czynnikiem, który wpływa na ostrożne poczynania Rady jest utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja (3,8 proc. podczas, gdy cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc.). Ostatnia zmiana stóp procentowych miała miejsce w maju tego roku i wiązała się z podwyżką o 25 punktów bazowych.

 


Dla obecnych kredytobiorców obcięcie cen pieniądza wiąże się z odciążeniem domowego budżetu, bowiem raty spłacanego przez nich zobowiązania będą jeszcze niższe. Wcześniej mogli oni już odczuć lekką ulgę za sprawą coraz niższego WIBOR 3M (wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych na polskim rynku), który w przeciągu ostatnich miesięcy zanotował spadek z 5,11 (czerwiec 2012) do 4,7 proc.

 


Osoby, które myślą o kredycie hipotecznym z jednej strony mają powody do radości, bo prognozy dotyczące obniżania się zarówno stóp procentowych, jak i stawki WIBOR, będą zwiększać ich zdolność kredytową. Z drugiej strony muszą liczyć się z tym, że banki w poszukiwaniu zysków, będą kontynuowały podwyżki marż na zadłużenia.  

 


Decyzja RPP negatywnie wpłynie na kieszenie oszczędzających, bo niższe stopy procentowe niewątpliwie przełożą się na spadek oprocentowania depozytów. Z tej perspektywy najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie odkładanie pieniędzy na lokaty długoterminowe (roczne lub dwuletnie) o stałym oprocentowaniu.

 


Obniżenie stóp o 25 punktów bazowych w najmniejszym stopniu odczują osoby zadłużone w obcej walucie (np. we frankach lub euro).Należy pamiętać, że wprowadzone zmiany będą odczuwalne z opóźnieniem.

Sylwia Stwora

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Są niższe stopy procentowe, będą tańsze kredyty

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.