Logowanie Rejestracja
RPP znów tnie stopy procentowe - kredytobiorcom ponownie ulży

Strona główna Wiadomości RPP znów tnie stopy procentowe - kredytobiorcom ponownie ulży RPP znów tnie stopy procentowe - kredytobiorcom ponownie ulży

RPP znów tnie stopy procentowe - kredytobiorcom ponownie ulży

Spłacający kredyt hipoteczny w polskiej walucie ponownie mają powody do zadowolenia. Na lipcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 25 punktów bazowych, co oznacza, że najważniejsza dla osób spłacających zobowiązania, dzięki którym sfinansowali zakup mieszkania, stopa referencyjna osiągnęła historyczny poziom 2,5 proc. w skali roku. Powodów do radości nie mają natomiast oszczędzający – coraz niższe oprocentowanie lokat niesie za sobą mało atrakcyjne zyski ze zdeponowanych środków.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 4 lipca 2013
Zobacz więcej:

To już ósme cięcie stóp procentowych od listopada ubiegłego roku, kiedy to RPP zapoczątkowała cykl łagodzenia polityki pieniężnej decydując się na obniżkę o 25 punktów bazowych. Wówczas stopa referencyjna z 4,75 została zniżona do 4,5 proc. Po 9 miesiącach parametr ten został uszczuplony łącznie o 225 punktów bazowych. Zgodnie z ustalenia Rady, obecnie stopa referencyjna wynosi 2,5 proc., stopa lombardowa 4 proc., stopa depozytowa – 1 proc., a redyskonta weksli – 2,75 proc. w skali rocznej. Ponownie na decyzję RPP wpłynęła spadająca inflacja, która w stosunku do czerwca spadła o 0,3 pkt proc. (z 0,8 proc. do 0,5 proc.), tym samym ponownie oddaliła się od celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc.


Równolegle do obniżki stóp spada również poziom WIBOR-u (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku, będąca obok marży elementarną częścią składową oprocentowania zobowiązania), który z ponad 5,1 proc. notowanego w ubiegłoroczne wakacje spadł do poziomu 2,71 proc. W sumie przykładowy kredytobiorca, który spłaca 300 tys. zł rozłożone na 30 lat z marżą wynoszącą 1,6 proc. przez ostatnie 10 miesięcy zaoszczędził ok. 450-460 zł na miesięcznych ratach. Przy dalszym spadku WIBOR- u w portfelu może zostać kolejne kilka złotych na każde 100 tys. zł zobowiązania. Warto jednak pamiętać, że to kiedy przyjdzie danemu kredytobiorcy płacić niższe raty zależy od okresu stawki WIBOR, którym objęty jest jego kredyt – 1, 3, 6, 9 miesięcy lub rok.


Obniżka stóp procentowych niesie za sobą niższe oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych, które po decyzji RPP nie przekroczy 16 proc. (4-krotnośc stopy lombardowej).


Niższe stopy to zła wiadomość dla osób, które deponują swoje oszczędności na lokatach bankowych. Najbardziej na decyzjach RPP ucierpiały lokaty 6-miesięczne i roczne. Oprocentowanie 12-miesięcznych depozytów obecnie waha się na poziomie 2,8 proc., podczas gdy w październiku 2012 roku średnia ta oscylowała w granicach 5,5 proc. Spadek w mniejszym stopniu dotyczy lokat zakładanych na 3 miesiące bądź dwa lata. W sumie od lutego do czerwca saldo oszczędności Polaków na lokatach bankowych skurczyło się o blisko 15 mld zł. Pieniądze wycofane z niskooprocentowanych depozytów mogły powędrować na fundusze inwestycyjne czy zostać wpłacone na rachunki bieżące.


Sierpniowe posiedzenie RPP nie odbędzie się, a z zapowiedzi prezesa NBP Marka Belki wynika, że obecny poziom stóp procentowych może zostać niezmienny do końca roku.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: chata Dodano: 11 lipca 2013

dobrze,że kredyt już wzięty. niestety dostanie hipotecznego jest bardzo trudne w dzisiejszych czasach. udało nam się w getinie z czego jestem zadowolona, na raty nie narzekam ale miło że rpp tak dba o ludzi ;)

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

RPP znów tnie stopy procentowe - kredytobiorcom ponownie ulży

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.