Logowanie Rejestracja
Redukcja etatów i całkowicie wirtualna działalność sposobem na oszczędności banków?

Strona główna Wiadomości Redukcja etatów i całkowicie wirtualna działalność sposobem na oszczędności banków? Redukcja etatów i całkowicie wirtualna działalność sposobem na oszczędności banków?

Redukcja etatów i całkowicie wirtualna działalność sposobem na oszczędności banków?

Zdaniem Jamesa Gormana, szefa banku inwestycyjnego Morgan Stanley, banki na Wall Street zatrudniają zbyt wielu pracowników, którym płaci się spore wynagrodzenia. W dobie spowolnienia gospodarczego widzi on jedno rozwiązanie - sukcesywna redukcja etatów.  Z kolei Mariusz Grendowicz, przewodniczący Rady Programowej Banking Forum podnosi kwestię przeniesienia całej bankowości do wirtualnej rzeczywistości.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 16 października 2012
Zobacz więcej:

Kryzys w sektorze bankowym to problem globalny, który dodatkowo pogłębia rosnąca konkurencja ze strony prywatnych instytucji finansowych np. spółek kapitałowych. Banki poszukując oszczędności decydują się na cięcie kosztów poprzez masowe zwalnianie pracowników. Na samym Wall Street od początku tego roku zatrudnienie spadło aż o 20 tysięcy. Jeśli w najbliższym czasie banki nie podniosą swoich obrotów liczby te będą jeszcze wyższe.

 


W samym Morgan Stanley redukcja etatów sięga 4 tysięcy, co stanowi 7 procent ogółu pracowników. Ponadto na łamach dziennika „Financial Times” Gorman zapowiedział, że w przyszłym roku MS obniży priorytety w niektórych dziedzinach, a co za tym idzie pracownicy muszą liczyć się z dalszymi zwolnieniami. Cięciom ulegną również płace i premie. Jednak nie tylko on decyduje się na zmianę polityki firmy. W Deutsche Banku pracę straci minimum 1900 osób, a w Citigroup 350. USB i Credit Suisse kontynuują plany redukcyjne z ubiegłego roku dotyczące tysięcy pracowników.

 


Z kolei w Polsce w dobie globalnego kryzysu finansowego z pracą w sektorze bankowym w tym roku ma się pożegnać ponad 2 tysiące osób. W ten sposób oszczędności szuka m.in. BNP Paribas, BPH, Nordea i DnB Nord.  

 


Zdaniem ekonomisty Mariusza Grendowicza, przewodniczącego Rady Programowej Banking Forum i byłego prezesa BRE Banku, rozwiązaniem może być też stuprocentowa inwestycja w działalność internetową. Uważa on, że w dobie zaawansowanych rozwiązań technologicznych prowadzenie tradycyjnych placówek zaczyna być nieekonomiczne, zwłaszcza, że obecnie w wirtualnych oddziałach banków jesteśmy w stanie uzyskać pomoc w niemal każdym zakresie o dowolnej porze dnia czy nocy.

 


Takie zmiany technologiczne zapewne przyniosłyby znaczne oszczędności. Jednak również w tym przypadku wiążą się one ze redukcją etatów.

 

Sylwia Stwora

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: asia Dodano: 17 października 2012

haha, zobaczymy jak to wyjdzie, ale nie do końca chce mi się wierzyć że do tego dojdzie. zresztą na razie takie pomysły mam nadzieję w getinie nie chodzą nikomu po głowie, a mam u nich konto już jakiś czas i chwalę sobie.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Redukcja etatów i całkowicie wirtualna działalność sposobem na oszczędności banków?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.