Logowanie Rejestracja
Raty malejące pozwolą Ci zaoszczędzić na kredycie

Strona główna Wiadomości Raty malejące pozwolą Ci zaoszczędzić na kredycie Raty malejące pozwolą Ci zaoszczędzić na kredycie

Raty malejące pozwolą Ci zaoszczędzić na kredycie

Szybsza spłata zaciągniętego kredytu, a do tego zaoszczędzenie nawet jednej piątej uciążliwego zobowiązania jest możliwe. Wystarczy zdecydować się na regulowanie należności w systemie rat malejących, na korzyść którego obecnie przemawia niski poziom oprocentowania.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 14 luty 2013
Zobacz więcej:

Mała popularność kredytów z ratami malejącymi – ten wariant wybiera jeden na dziesięciu kredytobiorców – to głównie pochodna strategii banków. Łatwiej jest namówić klienta na zadłużenie się, gdy widzi on, że miesięczne raty nie będą w znacznym stopniu obciążać jego domowego budżetu i przez cały okres spłaty będą na tym samym poziomie. Może on wtedy pogodzić regulowanie należności np. z wydatkami związanymi z urządzaniem czy wykończeniem mieszkania lub domu, albo zaplanować inne wydatki np. zakup sprzętu RTV czy AGD. Ponadto zdolność kredytowa w przypadku rat o równej wysokości jest wyższa niż w przy ich malejącym odpowiedniku. Jednak początkowe korzyści w końcowym rezultacie przynoszą straty w postaci wysokich odsetek.

 

 

 


W przypadku rozwiązania ze stawkami malejącymi przez pierwsze miesiące będziesz musiał liczyć się z wyższymi ratami, które jednak z czasem będą osiągać coraz niższy poziom. Dzieje się tak, ponieważ wysokość odsetek w kolejnych miesiącach liczona jest od coraz mniejszej podstawy.


Przykładowo, jeśli zdecydujesz się zadłużyć na 30 lat i 300 tys. zł przy oprocentowaniu 5,3 proc. w skali roku w systemie rat równych co miesiąc będziesz płacić 1666 zł. Decydując się na system stawek malejących na starcie Twój domowy budżet będzie uboższy o 2158 zł, ale z czasem już tylko o 837 zł. W ostatecznym rozrachunku, w pierwszym wariancie oddasz bankowi odsetki niemal równe wysokości zaciągniętego zobowiązania, a w drugim – o blisko 60 tys. mniej.


 Zrównanie się rat malejących z równymi zwykle następuje po jednej trzeciej okresu regulowania należności – w rozpatrywanym przypadku po 12 latach – co oznacza, że od tego momentu miesięczne opłaty będą stopniowo topniały.


Przejście na wariant z ratami malejącymi jest możliwe nawet, gdy już spłacasz zadłużenie. Odbywa się to na zasadzie podpisania aneksu do obowiązującej umowy i zwykle wiąże się z dodatkowym wydatkiem (ok. 200 zł). Zmian można dokonywać nawet kilkukrotnie.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: gość Dodano: 11 marca 2013

generalnie jest to dobra opcja, zwłaszcza przy kredytach hipotecznych.sama się nad tym zaczęłam zastanawiać po lekturze artykułu na ten temat:poradnikinwestowania.pl/2013/03/kredyt-hipoteczny-raty-rowne-czy-malejace/

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Raty malejące pozwolą Ci zaoszczędzić na kredycie

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.