Logowanie Rejestracja
Rachunek oszczędnościowy – który wybrać?

Strona główna Wiadomości Rachunek oszczędnościowy – który wybrać? Rachunek oszczędnościowy – który wybrać?

Rachunek oszczędnościowy – który wybrać?

Decydując się na oszczędzanie pieniędzy w banku należy nie tylko ustalić wcześniej cel, na który mają zostać przeznaczone odkładane pieniądze - warto również zastanowić się, czy potrzebna nam będzie możliwość wykorzystania zgromadzonych środków wcześniej niż przed końcem lokaty. Innymi słowy, należy rozważyć czy oszczędzane pieniądze mają stanowić koło ratunkowe w nagłych sytuacjach i tym samym funkcjonować jako dodatkowe narzędzie w zarządzaniu domowym budżetem.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 11 grudnia 2014
Zobacz więcej:

 

Popularna lokata terminowa to propozycja dla osób, które nie zamierzają używać odkładanych sum przed upływem założonej daty. Podjęcie środków przed terminem końca takiej lokaty oznacza utratę części lub całości nagromadzonych odsetek. W zamian za to lokaty terminowe są jednakże dużo wyżej oprocentowane niż lokaty dynamiczne, w przypadku których klient ma możliwość wycofania odłożonego kapitału bez konsekwencji.

 

Cechy obu tych możliwości łączą rachunki oszczędnościowe o dynamicznym oprocentowaniu, które umożliwiają korzystanie z odkładanych środków w sposób zbliżony do konta osobistego. Działają w sposób zbliżony, bowiem środki z rachunku oszczędnościowego można wypłacać lub wpłacać, a podjęcie całości lub części odłożonego kapitału nie wpływa na utratę wypracowanych zysków. Taki stały dostęp do odkładanych pieniędzy może okazać się zbawienny w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych wydatków... Nie da się jednak ukryć, że ta forma oszczędzania może wymagać od klienta instytucji finansowej nieco silniejszej woli niż w przypadku lokat terminowych, w których wizja utraty uzyskanych odsetek może skutecznie studzić chęć wcześniejszego podjęcia kapitału.

 

Pokusa użycia oszczędności może rosnąć, kiedy wypracowany zysk nie znika przy wypłacie części środków. Instytucje finansowe starają się temu przeciwdziałać, np. poprzez ograniczenie liczby bezpłatnych przelewów, najczęściej do jednego w miesiącu. Każdy następna operacja jest już płatna, a zatem większa liczba wypłat uderzy klienta po kieszeni.

 

Zgadzając się na większą swobodę w dysponowaniu odłożonym kapitałem klient banku musi przystać na niższe, w porównaniu do lokaty terminowej, oprocentowanie. W dodatku jest ono oprocentowaniem zmiennym, uzależnionym od zmian zachodzących na rynku. Instytucje finansowe decydują się na takie konstruowanie oferowanych rachunków oszczędnościowych, aby ich oprocentowanie przez pewien okres było atrakcyjne, później jednak spada do poziomu kształtowanego przez rynek. Przykładem takiego rachunku oszczędnościowego jest ten, który oferuje Alior Bank. Dla nowych klientów banku oprocentowanie rachunku wynosi 2,5 proc., jednakże tylko przez pierwsze trzy miesiące. Po upływie tego okresu spada ono do poziomu ustalonego w oparciu o miesięczną stawkę WIBID1M (z 10. dnia poprzedniego miesiąca), obniżoną o 0,5 punktu procentowego (w chwili powstawania tego artykułu oprocentowanie wyniosło 1,36 proc.). Kapitalizacja odsetek odbywa się w tym wypadku co miesiąc.

 

Rachunek oszczędnościowy Eurobanku o nazwie PROgres to właśnie przykład rachunku, gdzie odsetki dopisywane są codziennie. Jest to również rachunek progresywny, którego oprocentowanie rośnie, gdy klient przekracza określone progi salda zgromadzonych środków. Do kwoty 10 tys. zł oprocentowanie wynosi 2 proc., powyżej tej sumy wzrasta do 2,1 proc., natomiast przekroczenie kwoty 50 tys. zł oznacza wzrost oprocentowania do 2,2 proc. W tym przypadku istotne jest, że wzrost oprocentowania dotyczy całego odłożonego kapitału, a nie tylko nadwyżki, która przekracza jeden z progów. Rachunek PROgres pozwala także przelewać pieniądze w ramach banku i do innych banków poprzez Internet oraz dokonywać wypłat gotówki w placówce banku. Natomiast w przypadku na przykład kont lokacyjnych Raiffeisen Banku nie ma możliwość przelewów online do innego banku.

 

Warto pamiętać, że przy wyborze rachunku oszczędnościowego istotne jest nie tylko samo oprocentowanie i swoboda dostępu do środków – przyszły klient powinien też zwrócić uwagę na koszty przelewów, formę uruchomienia rachunku, a także zakres operacji, które będzie  wykonać. W przypadku Eurobanku rachunek oszczędnościowy można założyć poprzez formularz internetowy, telefoniczne lub odwiedzając placówkę. Wnioski internetowe udostępniają też inne banki, np. Raiffeisen Polbank i BZ WBK (umowę do podpisania dostarcza kurier). Niektóre instytucje finansowe wciąż hołdują jednak zasadzie, że rachunek oszczędnościowy winno zakładać się tylko w placówce - przykładem może być Alior Bank.

 

Przed wyborem rachunku oszczędnościowego szczególnie warto wybrać się do kilku banków i zasięgnąć języka na miejscu. Należy poddać analizie wszystkie dostępne możliwości i zdecydować, która forma oszczędzania będzie najbardziej nam odpowiadać.

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.