Logowanie Rejestracja
"Frankowicze" w debacie, a raczej ich brak

Strona główna Wiadomości "Frankowicze" w debacie, a raczej ich brak "Frankowicze" w debacie, a raczej ich brak

"Frankowicze" w debacie, a raczej ich brak

Wczorajsza debata kandydatów na prezydenta podzieliła internautów i komentatorów, chociaż dominują głosy, że prezydent Bronisław Komorowski wypadł w niej nieco lepiej od Andrzeja Dudy. Zadłużeni we frankach szwajcarskich, którzy oczekiwali, że w trakcie starcia obu polityków padną jakieś obietnice wystosowane pod ich adresem, mogli się jednak rozczarować.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 18 maja 2015
Zobacz więcej:

Temat "frankowiczów" powrócił do kampanii wyborczej w piątek, gdy Andrzej Duda spotkał się z grupą osób mających problemy z regulowaniem kredytów we frankach szwajcarskich. Obiecał im wówczas, że po wygranej w II turze wyborów będzie dążył do tego, aby ich kredyty zostały przewalutowane po kursie z dnia zawarcia umów. Kandydat PiS prędko zreflektował się, że prerogatywy prezydenta są w tej materii nikłe, więc dodał, że instytucje finansowe winny wpierw wspólnie ustalić plan takiego rozwiązania. Przekaz był jednak jasny: Duda jako prezydent ulży "frankowiczom".

 

Słowa Andrzeja Dudy wywołały reakcję otoczenia prezydenta Komorowskiego. Minister Olgierd Dziekoński przypomniał, że głowa państwa zaraz po wybuchu "kryzysu franka" postulowała powołanie specjalnego funduszu, z którego wspierani byliby kredytobiorcy (nie tylko frankowi) mający przejściowe problemy ze spłatą. W tym miejscu należy przypomnieć, że pomysły prezydenta pozostały tylko na papierze, bowiem Związek Banków Polskich i Komisja Nadzoru Finansowego (dwie instytucje zajmujące się poszukiwaniem optymalnego rozwiązania kwestii "frankowiczów") nie wzięły ich pod uwagę, a sam prezydent nie podjął później ponownie tego tematu.

 

W niedzielnej debacie temat "frankowiczów" nie pojawił się ani na chwilę, co było to tyle zaskakujące, że spotkanie Dudy z kredytobiorcami sugerować mogło, że kandydat PiS wyciągnie tę kwestię, aby pokazać, że rząd PO-PSL i prezydent nie starają się pomóc obywatelom "gnębionym" przez banki.

 

Być może sztab Andrzeja Dudy nie chciał jednak ryzykować, bowiem frankowe ostrze ma dwa końce. To PiS sprzeciwiał się ograniczeniu sprzedaży kredytów hipotecznych w CHF przed dziewięcioma laty. O tym, że wykorzystanie tego faktu przez Komorowskiego mogłoby być niekorzystne dla Dudy pokazał wątek wyprowadzenia pieniędzy ze SKOK-ów i udziału kandydata PiS w pisaniu wniosku do TK w sprawie ustawy oddającej spółdzielcze kasy pod nadzór KNF (prezydentem był wtedy Lech Kaczyński). Gdy prezydent Komorowski podjął ten temat, Duda wyraźnie się wystraszył i kluczył odpowiadając.

 

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ranking kredytów gotówkowych maj 2015
Zobacz następny artykuł:
Ranking kredytów gotówkowych maj 2015
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.