Logowanie Rejestracja
"Frankowicze" patrzą na Grecję

Strona główna Wiadomości "Frankowicze" patrzą na Grecję "Frankowicze" patrzą na Grecję

"Frankowicze" patrzą na Grecję

Polacy spłacający kredyty hipoteczne powinni trzymać kciuki za pozostanie Grecji w strefie euro, nawet jeśli uważają to za złe rozwiązanie. Jeśli wierzyciele znów wspomogą Greków miliardami euro, obniży się kurs franka szwajcarskiego.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 16 lipca 2015
Zobacz więcej:

 

Gdy po referendum, w którym Grecy powiedzieli "nie" programowi pomocowemu, kurs franka szwajcarskiego znów zbliżył się do granicy 4 zł, polscy "frankowicze" ponownie stanęli w obliczu podwyżki rat. Umacnianie się CHF było reakcją inwestorów na niepewność związaną z przyszłością Grecji w strefie euro; zwrócili się bezpiecznych walut, za które uchodzą frank i dolar USA. Szwajcarski bank centralny zareagował interwencją na rynku, bowiem zbyt mocny frank nie jest korzystny dla helweckiej gospodarki.

 

Dziś jednak za jednego franka płacono 3,94 zł (tydzień temu było to 4,05 zł), co oznacza, że jest najtańszy od miesiąca. W ten sposób rynek zareagował na przyjęcie przez grecki parlament programu reform i oszczędności, od których zależy dalsza pomoc UE, EBC i MFW dla Grecji. Jeśli nowy program pomocowy zostanie uruchomiony, możemy spodziewać się dalszego umacniania się złotego, nie tylko wobec franka, ale też w relacji do euro. Dziś w południe europejska waluta kosztowała 4,11 zł, co oznacza, że jest najtańsza od sześciu tygodni.

 

Mocniejszy złoty to pozytywna wiadomość dla frankowych kredytobiorców, ale też np. dla Polaków planujących wyjazd wakacyjny do jednego z krajów strefy euro.  

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Urlop rzecz święta? Nie dla pracodawcy
Zobacz następny artykuł:
Urlop rzecz święta? Nie dla pracodawcy
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.