Logowanie Rejestracja
Przewalutowanie kredytów we frankach zagraża bankom i gospodarce

Strona główna Wiadomości Przewalutowanie kredytów we frankach zagraża bankom i gospodarce Przewalutowanie kredytów we frankach zagraża bankom i gospodarce

Przewalutowanie kredytów we frankach zagraża bankom i gospodarce

Decyzja o przewalutowaniu kredytów we frankach szwajcarskich po kursie z dnia ich udzielenia mogłaby poważnie namieszać nie tylko na rynku finansowym, ale także w polskiej gospodarce. Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że taka operacja kosztowałaby banki 45-50 mld zł, doprowadziłaby do bankructwa trzech instytucji, spowolniłaby akcję kredytową, a co za tym idzie mogłaby przynieść pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 14 października 2013
Zobacz więcej:

Niski kurs franka szwajcarskiego w latach 2007-2008 (średnio 2,5 zł) sprzyjał kredytom hipotecznym w tej walucie, gdyż koszty spłaty takiego zobowiązania były niższe niż w przypadku jego odpowiednika w złotych. Przykładowo, równowartość 300 tys. zł we frankach z 30-letnim okresem zwrotu wiązało się z miesięczną ratą w wysokości 1560 zł, podczas gdy w polskiej walucie wynosiła ona 2120 zł. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego wówczas na kredyt w tej walucie zdecydowało się 263,8 tys. osób, a na koniec 2012 roku liczba ta wzrosła do poziomu 580 tys. kredytobiorców. Aktualnie, frankowcy muszą co miesiąc regulować raty o średnio 13 proc. wyższe niż te ustalone w momencie zaciągania świadczenia, a wartość zakupionego mieszkania przekracza 130 proc. Natomiast w ofertach banków nie ma co szukać kredytów hipotecznych w szwajcarskiej walucie.


Polscy frankowcy spoglądając na przykłady Chorwacji, Hiszpanii i Węgier, gdzie osoby spłacające kredyty hipoteczne we frankach otrzymały wsparcie państwa, również chcą walczyć o m.in. unieważnienie umów, które doprowadziły ich do bankructwa. Przykładowo, w Chorwacji sąd uznał, że kredytobiorcy nie zostali precyzyjnie poinformowani o ewentualnej podwyżce kursu. W konsekwencji 8 miejscowych banków musi przeprowadzić przewalutowanie zobowiązań z franka na kuny chorwackie po kursie z dnia podpisywania umowy. Jak podkreśla KNF, podobny osąd w Polsce nie ma uzasadnienia ze względu na Rekomendację S z 2006 roku, która nakładała na kredytobiorcę konieczność pisemnego poświadczenia świadomości ryzyka, które wiąże się z zaciąganiem świadczenia w obcej walucie.


Przewalutowania kredytów domagają się także zadłużeni z Polski. Tomasz Sadlik z Krakowa złożył do tamtejszego sądu pozew o unieważnienie umowy z bankiem na 290 tys. zł zawartej w 2007 roku. Zainicjował także powstanie Stowarzyszenia Obrony Poszkodowanych Hipotekami PRO FUTURIS, którego celem będzie m.in. wprowadzenie zmian ustawowych, w tym właśnie przewalutowania po kursie z dnia podpisywania umowy kredytowej.


Jednak takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się organ nadzorczy podając wiele argumentów przemawiających na niekorzyść takiej operacji. Straty banków wyniosłyby 45-50 mld zł, a to w przypadku 7 instytucji oznaczałoby spadek współczynnika wypłacalności poniżej wymaganych 8 proc., natomiast 3 banki zbankrutowałyby. Gdyby doszło do osłabienia złotego, te dane byłyby jeszcze gorsze. Efektem takiej sytuacji byłoby zagrożenie depozytów, podniesienie opłat i obniżenie akcji kredytowej. Do utrzymania sektora finansowego niezbędna byłaby pomoc państwa, co mogłoby doprowadzić do recesji. Istnieje też ryzyko obniżenia wpływów z podatku CIT.


Taki scenariusz nie powinien się sprawdzić, chociażby dlatego, że polscy frankowcy wciąż płacą niższe raty niż w przypadku takiego samego zobowiązania w złotych, a dodatkowo regulują swoje należności w terminie. Problem drogą sądową chcą rozwiązać tylko pojedyncze osoby. Jednak niewątpliwie istnieje potrzeba wprowadzenia odpowiednich regulacji.

 

Sylwia Stwora

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 3)

Autor: okradziny Dodano: 1 grudnia 2013

Państwo i konstytucja chronią banki a obywatel będzie im potrzeby przed wyborami.. Co za kraj.. Żal

Autor: serio Dodano: 23 października 2013

dobrze, że zaczekałam i się nie dałam namówić na kredyt w walucie. teraz wzięliśmy w skoku chmielewskiego na super warunkach i jesteśmy bardzo zadowoleni bo skończy się kłopot wynajmowania mieszkań..

Autor: BankerCller Dodano: 23 października 2013

Komu sluzy system finansowy ktorego ten .uj broni: kilku kolesiom i znajomym krolika. Niech ozdobia latarnie. Prezesik nie ma rodziny i ma armie ochroniarzy ze sie nie boi ludu. Pieniadze nie ochronia przed gniewem ludu... Mysli ze zlicytowani przez banki zapomna. Lista bankierow, oszustow sprzedawcow i ich poplecznikow szykuje sie....

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Przewalutowanie kredytów we frankach zagraża bankom i gospodarce

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.