Logowanie Rejestracja
Przelewy tego samego dnia na koncie

Strona główna Wiadomości Przelewy tego samego dnia na koncie Przelewy tego samego dnia na koncie

Przelewy tego samego dnia na koncie

Od najbliższej środy banki zaprzestaną przetrzymywania przelewów. Zgodnie z nową dyrektywą unijną pieniądze wysłane do określonej godziny będą musiały trafić na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 22 października 2012
Zobacz więcej:

Powszechnie używaną przez banki techniką przesyłania przelewów jest system Elixir (Elektroniczna Izba Rozliczeń), którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. W jego ramach trzy razy dziennie, do godziny 9.30, 13.30 i 16.00 instytucje finansowe dostarczają do systemu wszelkie operacje płatnicze, które następnie zostają zaksięgowane. Aby przelew trafił do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, musimy wykonać go odpowiednio wcześniej, żeby bank miał czas na wypuszczenie do centrali informacji o zlecenia, najpóźniej w ramach trzeciej sesji (trwa między 16.00 a 17.30).

 

Do tej pory nawet zlecając przelew z samego rana nie mieliśmy gwarancji, że dojdzie on w tym samym dniu do odbiorcy. Wynikało to z dość powszechnej praktyki instytucji bankowych, które przetrzymują pieniądze, aby móc wrzucić je na lokaty nocne (tzw. overnight) i zarobić na odsetkach. Na takim działaniu stratni są natomiast klienci, bo nie raz jednodniowe opóźnienia mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami w postaci np. naliczenia odsetek za nieterminowe płatności.

 


Zgodnie z unijną dyrektywą PSD (Payment Services Directive), czyli nowelizowaną ustawą o usługach płatniczych od 24 października banki będą miały obowiązek księgowania operacji płatniczych wykonanych do określonej godziny w dniu ich zlecenia.

 


Jednak ustawa nie precyzuje dokładnie godziny, , do której mamy czas na wysłanie przelewu, dlatego warto dowiedzieć się w swoim banku o tzw. godzinę graniczną. W przypadku mBanku i Multibanku jest to 13.25. Nordea Bank, Raiffeisen, Allianz Bank, Millenium Bank, ING Bank i Getin Bank wyznaczył czas do 14.30, a Pekao SA, BZWBK – 15.00. Najdłużej, bo do 18.00, poczeka PKO BP.

 


Na zmianach skorzystają również przedsiębiorcy, gdyż zniknie tzw. data waluty obowiązująca dotychczas przy przelewach zagranicznych. Oznacza to, że na przyjście pieniędzy od zagranicznego kontrahenta firma nie będzie musiała czekać dwa dni, a dostanie go już tego samego dnia, w którym został wysłany. Z kolei zlecenia wychodzące za granicę bank będzie musiał realizować najpóźniej następnego dnia roboczego.

 


To nie jedyne zmiany, jakie pojawią się wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy. Od środy na wyciągach z karty bankowej potwierdzających zapłatę za zakupy lub pobranie pieniędzy z konta z bankomatu za granicą znajdzie się informacja o kursie przewalutowania, w jakim została dokonana transakcja. Dłuższy będzie też czas na anulowanie tzw. polecenia zapłaty, który zamiast 30 dni kalendarzowych wyniesie 56 dni. Ponadto informacje o zmianach np. w regulaminie, opłatach czy prowizjach będą musiały trafiać do nas przynajmniej 2 miesiące przed ich wprowadzeniem. 

Sylwia Stwora

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 4)

Autor: doster Dodano: 1 marca 2014

Godziny księgowana sesji http://ksiegowanieprzelewow.manifo.com/

Autor: Łukasz Dodano: 13 maja 2013

Przelew nadany w czwartek z banku szwajcarskiego do wszystkich (poza PKO) dotarł w piątek rano. W PKO nie ma go jeszcze w poniedziałek popołudniu :/ żenada

Autor: pimpek Dodano: 30 kwietnia 2013

Przelew nadany o godzinie 9.30 w piątek do mBanku dotarł w poniedziałek po godz. 12.oo. Ręce opadają. Robili mnie tak w ciula kilka lat, cwaniaczki. Ale tym razem po prostu widziałem, jak gostek ten przelew nadawał - ENTER i poszło. I zginęło na 3 dni ... Cóż, mam jeszcze inne konta.

Autor: Robert Dodano: 27 października 2012

A w praktyce wygląda to tak, że dziś (sobota) wykonany przelew otrzymam w poniedziałek.
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.