Logowanie Rejestracja
Prezes NBP: Z obniżką stóp procentowych trzeba zaczekać

Strona główna Wiadomości Prezes NBP: Z obniżką stóp procentowych trzeba zaczekać Prezes NBP: Z obniżką stóp procentowych trzeba zaczekać

Prezes NBP: Z obniżką stóp procentowych trzeba zaczekać

Okres niepokoju na rynkach walutowych nie jest dobrym czasem dla wprowadzania obniżki stóp procentowych, dlatego też należy z tym nieco zaczekać - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Swoją ocenę w tej kwestii przedstawił w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 21 stycznia 2015
Zobacz więcej:

 

W wywiadzie udzielonym "Pulsowi Biznesu" Marek Belka ocenił, że aktualna sytuacja na rynkach walutowych (wysoki kurs franka, który utrzymuje się od 15 stycznia) nie sprzyja podjęciu decyzji o dalszym cięciu stóp procentowych. Tym samym prezes NBP podtrzymał ocenę wygłoszoną podczas konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

 

Eksperci oczekują, że poluzowania polityki pieniężnej powinniśmy oczekiwać jeszcze w I kwartale br. Powodem dla dalszego cięcia stóp procentowych jest deflacja odnotowywana w Polsce. Jednakże, jak zauważył sam prof. Belka, przybliża ona RPP do decyzji o obniżce stóp, ale turbulencje na rynkach walutów z kolei odeń odwodzą.

 

W wywiadzie prezes NBP poinformował również, że NBP wypracował zysk za 2014 rok, który w całości zostanie przekazany na odbudowę rezerwy na ryzyko kursowe. 

 

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 3-4 lutego. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2014 roku. Po jej przeprowadzeniu stopy spadły do rekordowo niskiego poziomu (podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 2 proc.). 

 

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Prezes NBP: Z obniżką stóp procentowych trzeba zaczekać

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.