Logowanie Rejestracja
Prawna strona crowdfundingu

Strona główna Wiadomości Prawna strona crowdfundingu Prawna strona crowdfundingu

Prawna strona crowdfundingu

Mając kreatywny pomysł na przedsięwzięcie kulturalne, biznesowe, społeczne czy charytatywne przy jednoczesnym braku środków pieniężnych na jego realizację, możemy podjąć wyzwanie sprostania wymaganiom instytucji finansowej lub skorzystać z crowdfundingu. Zjawisko znane w Polsce jako finansowanie społecznościowe rozwija się dynamicznie – aktualnie z pomocą tego rozwiązania wspierane są projekty o łącznej wartości kilku milionów złotych. Crowdfunding jest w pełni legalnym zjawiskiem, mimo, że nie ma odrębnych przepisów regulujących ten segment rynku finansowego. Wprawdzie UE zmierza do objęcia go odpowiednią dyrektywą, jednak poszczególne kraje posiadają wystraczające przepisy prawne, które można wykorzystać w odniesieniu do finansowania społecznościowego.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 4 marca 2015
Zobacz więcej:

 

Istotą crowdfundingu jest pozyskanie kwoty pieniędzy umożliwiającej realizację inicjatywy od wielu osób, które zainteresowały się danym projektem i są skłonne zainwestować w niego dobrowolną sumę. Wszystko odbywa się online - za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej. W skrócie zaczyna się od zgłoszenia pomysłu na portal crowdfundingowy. Po opublikowaniu projektu, rusza zbiórka środków, która prowadzona jest przez określony czas (wpłaty gromadzi serwis). Jeśli po upływie wskazanego okresu pomysłodawcy uda się uzbierać potrzebną mu kwotę, wówczas portal wypłaca mu pieniądze (również nadwyżkę). W przypadku porażki, środki zwracane są wspierającym. Co ważne, autor przedsięwzięcia, w zamian za wsparcie, powinien zaoferować wpłacającym bonus w postaci np. gadżetu, swojego produktu lub usługi, udziału w projekcie itp.

 

W Polsce finansowanie społeczne, które zagościło nad Wisłą w 2010 roku, jest w pełni legalne. Nie ma jednak konkretnych przepisów prawnych i podatkowych w tym zakresie. Stosuje się tu regulacje Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu cywilnego, Ustawy o prawach konsumenta, Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Prawa własności przemysłowej, a także paragrafy ustaw podatkowych. Co więcej, nowelizacja ustawy o zbiórkach publicznych z lipca 2014 dała jednoznaczną odpowiedź w temacie utożsamiania crowdfundingu ze zbiórkami publicznymi – druga forma pozyskiwania środków finansowych nie jest zbiórką społeczną.

 

Nad zmianą sytuacji prawnej crowdfundingu w Polsce pracuje m.in. Polskie Towarzystwo Crowdfundingu. Nowe zjawisko, postrzegane jako istotny sposób na dynamiczny rozwój start-upów, ma zostać również uregulowane na poziomie unijnej dyrektywy.

 

Osoby zainteresowane szczegółowym opisem przepisów prawnych związanych z crowdfundingiem zyskają odpowiednią wiedzę w trakcie II edycji konferencji "Finanse w Internecie – jak złowić więcej w sieci", która 24 marca odbędzie się we wrocławskim Hotelu Diament. Prelekcję na temat unijnej perspektywy regulacyjnej i polskich ramach prawnych w zakresie finansowania społecznościowego wygłosi radca prawny, Marcin Czugan, Dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

 

Sylwia Stwora

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.