Logowanie Rejestracja
Poprawki w MdM - kto na nich skorzysta, a kto straci?

Strona główna Wiadomości Poprawki w MdM - kto na nich skorzysta, a kto straci? Poprawki w MdM - kto na nich skorzysta, a kto straci?

Poprawki w MdM - kto na nich skorzysta, a kto straci?

Wyższy limit cen nieruchomości, które będą upoważniać do otrzymania rządowych dopłat w gminach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji, opcja wynajmu mieszkania oraz ograniczenie w zakresie okresu spłaty preferencyjnego kredytu. To najnowsze poprawki wprowadzone do programu Mieszkanie dla Młodych, który ma zacząć obowiązywać od początku 2014 roku.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 25 luty 2013
Zobacz więcej:

Najistotniejszą zmianą wprowadzoną do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych jest podwyższenie limitu cen metrażu lokali uprawniający do jego nabycia w miejscowościach sąsiadujących z miastem, w którym funkcjonuje sejmik województwa lub siedziba wojewody. Ograniczenie zostało podniesione o 20 proc. w stosunku do wygasłej z końcem grudnia 2012 roku „Rodziny na Swoim”. Zakończony program rządowych dopłat do odsetek rat spłacanego kredytu nie stosował podziału na gminy i miasta, co powodowało, że w małych miastach ceny znacząco nie odbiegały od tych w metropoliach danegowojewództwa, a tym samym wręcz uniemożliwiały skorzystanie z preferencyjnego dofinansowania mieszkańcom mniejszych ośrodków.

 

 

Porównanie kredytów hipotecznych

 


Inaczej będzie też wyglądać sposób obliczania maksymalnej ceny nieruchomości w tych miejscowościach. Według poprawek ma ona stanowić średnią arytmetyczną wskaźnika stolicy województwa oraz gmin na jej terenie.


Kolejna modyfikacja MdM poszerza grono jej potencjalnych beneficjentów o osoby, które najpierw będą wynajmować od dewelopera mieszkanie, nawet bez rachunku powierniczego, które następnie kupią na własność. Jednak obowiązkowo osoba ubiegająca się o dopłatę musi mieć statut jedynego najemcy lokalu.

 

 


Istotną poprawką jest również ustalenie limitu okresu spłaty zaciągniętego zobowiązania kwalifikującego do otrzymania dopłaty. Minimalnie będzie on musiał wynosić 15 lat. Ogranicza to pole manewru osobom, które posiadają odpowiednią sumę pieniędzy i nie muszą zaciągać kredytu, a chciałyby kupić mieszkanie w bardzo dogodnej cenie. Beneficjent musi się być kredytobiorcą, aby otrzymać rządowe wsparcie, a do wniosku o jego udzielanie niezbędna będzie m.in. umowa deweloperska.


Niepokój może wzbudzić fakt, że zniesiono ograniczenie dotyczące zróżnicowania oferty kredytowej w zakresie produktów na warunkach preferencyjnych oraz zwykłych. W praktyce oznacza to, że banki mogą stosować wobec klientów korzystających z MdM np. wyższe prowizje niż w przypadku zwykłych kredytobiorców.


Program Mieszkanie dla Młodych, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2014 roku adresowany jest do osób do 35. roku życia oraz rodzin, w których młodszy z małżonków ma mniej niż 35 lat, decydujących się na zakup pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym na kredyt. Z założenia następca RnS to forma pomocy państwa w postaci jednorazowego dofinansowania. Osoba samotna lub rodzina bezdzietna będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 10 proc. dopłaty do kredytu na zakup lokalu o maksymalnej powierzchni 75 m kw. Dofinansowanie obejmie 50 m kw. nieruchomości. Małżeństwo lub samotny rodzic posiadający jedno lub dwójkę dzieci będzie mógł liczyć na 15-procentową dopłatę do zobowiązania. Ponadto, jeśli w ciągu 5 lat od zawarcia umowy kredytowej urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, wówczas beneficjent dostanie kolejne 5 proc. W sumie maksymalnie można otrzymać dopłatę w wysokości 20 proc. wartości kredytu.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Poprawki w MdM - kto na nich skorzysta, a kto straci?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.