Logowanie Rejestracja
Pomyśl o konsolidacji zanim wpadniesz w pętle zadłużenia

Strona główna Wiadomości Pomyśl o konsolidacji zanim wpadniesz w pętle zadłużenia Pomyśl o konsolidacji zanim wpadniesz w pętle zadłużenia

Pomyśl o konsolidacji zanim wpadniesz w pętle zadłużenia

W czasach, kiedy coraz chętniej sięgamy po kredyty, a zobowiązania wobec instytucji finansowych ma już co trzeci dorosły Polak, nie mogą dziwić historie kredytobiorców, którzy nie podołali rozmaitym zobowiązaniom. To przypadki czasem poruszające, czasem zadziwiające, ale zawsze pouczające – pokazują bowiem, jak troszczyć się o swoje finanse i jakich błędów unikać. A skoro o błędach mowa, niepokojące, że wielu popadających w pętlę zadłużenia ludzi nie ma pojęcia o sposobach ratowania swoich finansów bądź stosuje je nieumiejętnie. Mowa tu na przykład o kredycie konsolidacyjnym, który często – i zwykle błędnie – traktowany jest jak ostatnia deska ratunku.

Autor: Rafal_Tomkowicz | Dodano: 31 sierpnia 2014
Zobacz więcej:

 

Tak było w przypadku Michała, 25-latka z Kołobrzegu, który popadł w kłopoty za sprawą zadłużających się bez umiaru rodziców. Robił, co mógł, by uregulować ich zobowiązania; przeznaczał na to własne pieniądze, brał kolejne kredyty. Kiedy po kilku latach rodzice pozbyli się długów, Michał zorientował się, że nie daje rady spłacać licznych kredytów, z którymi pozostał. Sprzedał wszystkie cenne przedmioty, ale i to nie pomogło. Zaczął zaciągać drogie kredyty, tzw. „chwilówki”, by spłacić raty poprzednich zobowiązań. Niestety, to tylko pogorszyło jego sytuację, a kiedy banki zaczęły wymawiać kredyty, Michał pomyślał, że czas na konsolidację. Świetny pomysł – powiedział mu na to doradca finansowy – niestety, bardzo spóźniony.

Kredyt konsolidacyjny to pożyczka zaciągana na spłatę innych kredytów. Konsolidując kredyty zamieniamy po prostu szereg zobowiązań zaciągniętych w różnych bankach na jedno, o niższej racie i spłacane w jednym miejscu. Możemy w ten sposób postąpić z kredytami samochodowymi, ratalnymi, zadłużeniem rachunków bieżących czy kart kredytowych. To wygodne i w znakomitej większości wypadków bardzo korzystne narzędzie finansowe, pod warunkiem, że pamiętamy o jednym: konsolidacja to narzędzie prewencyjne, a nie przysłowiowa ostatnia deska ratunku. Tymczasem historia Michała jest doskonałą ilustracją tzw. pętli zadłużenia, czyli sytuacji dłużnika, który nie jest już w stanie spłacać swych zobowiązań z własnych dochodów i zaciąga na ten cel kolejne kredyty.

Konsolidacja może przynieść spore oszczędności, jeśli wysoko oprocentowane kredyty zamienimy na jeden tańszy. To jej najważniejsza zaleta i zawsze warto mieć ją na uwadze, analizując swoje finanse. Decyzję o konsolidacji trzeba podejmować w momencie, kiedy nie mamy żadnych opóźnień w spłatach dotychczasowych kredytów. Dobra historia w BIK-u to warunek niezbędny, aby kredyt w ogóle otrzymać. Jeśli traktować konsolidację jako koło ratunkowe, to jedynie w sytuacji, kiedy spodziewamy się trudności finansowych i – aby się zabezpieczyć – zamieniamy wyższe miesięczne raty z krótszym okresem zobowiązania na raty niższe, za to z okresem dłuższym. Nosząc się z takim zamiarem, warto skorzystać z pomocy sprawdzonej instytucji finansowej, np. serwisu www.akredo.pl, który ułatwia cały proces konsolidacji, dostarczając spersonalizowane oferty wielu banków.

 

Skomentuj na forum: konsolidacja w pętli zadłużenia

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Pomyśl o konsolidacji zanim wpadniesz w pętle zadłużenia

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.