Logowanie Rejestracja
Polacy planują wydatki „w głowie”

Strona główna Wiadomości Polacy planują wydatki „w głowie” Polacy planują wydatki „w głowie”

Polacy planują wydatki „w głowie”

Badania przeprowadzone przez Meritum Bank dotyczące sposobów oszczędzania Polaków nie napawają optymizmem. To kolejna publikacja obnażająca nasz brak zdolności do odkładania pieniędzy. Niemal 40 proc. z nas nie potrafi zaoszczędzić żadnej kwoty.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 18 września 2012
Zobacz więcej:

Polakom z trudem przychodzi oszczędzanie. Aż 37 proc. badanych deklaruje, że miesięcznie nie odkłada ani złotówki. Sytuacja ta znacznie częściej dotyczy kobiet w średnim wieku niż mężczyzn. Jeśli uda nam się nie wydać pewnej kwoty, najczęściej pozostawiamy ją na koncie osobistym (21 proc.) lub oszczędnościowym (18 proc.). Popularna jest też tzw. skarpeta. Taką formę oszczędzania wybrało 16 proc. badanych. Jeśli już odkładamy pieniądze, to z reguły robimy to z myślą o konkretnym celu, np. na zakup samochodu (23 proc.) lub na czarną godzinę (22 proc.). Z raportu wynika także, że jedynie 5 proc. respondentów odkłada na emeryturę. Z kolei aż 18 proc. badanych zadeklarowało, że oszczędza bez określonego celu.

 


Ponadto zbadano też w jaki sposób planujemy nasze wydatki. Aż 80 proc. Polaków zadeklarowało, że planuje i kontroluje swoje finanse. Jednak aż 60 proc. respondentów odpowiedziało, że obliczeń dokonuje w głowie. Pozostałe osoby najczęściej wykorzystują do tego celu zeszyt lub komputerowe arkusze kalkulacyjne. Z interaktywnych programów dostępnych w ramach bankowości internetowej lub niezależnych operatorów korzysta znikoma część badanych. Z reguły są to ludzie młodzi w wieku do 24 lat. Z kolei większość z 20 proc. Polaków, którzy nie liczą wydatków stanowią osoby zamożne.

 


Badanie „Jak oszczędzają Polacy?” zostało przeprowadzone przez Gemius Sp. z o.o. na zlecenie Meritum Banku w dniach od 25 do 29 czerwca 2012 roku metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 918 internautów w wieku 18 lat i więcej.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Hakerzy zaatakowali mBank
Zobacz następny artykuł:
Hakerzy zaatakowali mBank
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.