Logowanie Rejestracja
Podatki: sprzedaż prywatnego samochodu

Strona główna Wiadomości Podatki: sprzedaż prywatnego samochodu Podatki: sprzedaż prywatnego samochodu

Podatki: sprzedaż prywatnego samochodu

Środki uzyskane ze sprzedaży samochodu mogą być kwalifikowane jako dochód, co wiąże się z koniecznością opodatkowania takiej transakcji zgodnie z progami określonymi dla podatku dochodowego. Obowiązku tego można łatwo uniknąć, trzeba tylko przestrzegać paru prostych zasad.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 3 kwietnia 2014
Zobacz więcej:

 

Scenariusz 1: sprzedajesz auto po półroczu od zakupu

 

Jeżeli minęło 6 miesięcy (liczone od końca miesiąca, w którym zakup był dokonany) nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

 

Scenariusz 2: sprzedajesz auto przed upłynięciem półrocza, ale za cenę niższą niż kwota nabycia

 

Nie ma obowiązku odprowadzenia podatku. Zakładamy, że ceny kupna i sprzedaży podane są uczciwie, zgodnie ze stanem wartości rynkowej. Jeżeli nie, Urząd Skarbowy może te kwoty podnieść, z czego wyniknie większy przychód.


Scenariusz 3: nie minęło pół roku, samochód sprzedałeś z zyskiem

 

Zgodnie z tą sytuacją sprzedawca uzyskał dochód podlegający opodatkowaniu 18%, ponieważ na transakcji zarobił. Przykładowo samochód kupiony za 20.000 zł został sprzedany przed upływem 6 miesięcy o 1.000 zł drożej – podatek zostanie naliczony od tej właśnie różnicy, której wysokość należy wpisać w zeznanie podatkowe. Podobnie jak w scenariuszu nr 2 zakładamy, że kwoty są niezaniżone.


Zdarzają się sytuacje, gdy np. powodem chęci szybkiej sprzedaży samochodu jest jego zły stan techniczny, który nie poprawił się znacząco mimo środków zainwestowanych w zakup nowych części. Dobra wiadomość dla sprzedającego jest taka, że wydatki przeznaczone na modernizację można odliczyć od ceny zbycia, co tym samym pomniejszyć może dochód do wartości zbliżonej zeru lub po prostu straty. Rzecz jasna potwierdzeniem faktu zakupu przykładowych części muszą być paragony lub rachunki za usługę, uwzględniające ich koszt.


Formalności są standardowe

 

Potwierdzeniem faktu zbycia samochodu zgodnie z deklaracją podatkową jest oczywiście umowa kupna-sprzedaży – jej poprawny wzór można wygenerować z www.autoumowa.pl –wraz z potwierdzeniami poświadczającymi wykonane prace naprawcze i/lub modernizacyjne. Kwotę zbycia samochodu wpisuje się do rubryki „przychód”, cenę nabycia – do kosztów. Co bardzo ciekawe, kwoty strat (różnica ze sprzedaży samochodu wykazała brak zysku) można sumować z okresu 5 lat wstecz i bilansować w bieżącym roku podatkowym z ewentualnym zyskiem uzyskanym tytułem zbycia auta. Mówiąc prościej: jeżeli w latach poprzednich sprzedaż aut przyniosła straty, gdy pojawi się zysk, od którego należałoby odprowadzić podatek, można sumę strat odnieść do tak uzyskanego dochodu.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 3)

Autor: alinagala Dodano: 1 marca 2015

No to prawda trudno trafić na rzetelnego handlarza, który będzie nam sprzyjał. Każdy chce zarobić i to to często kosztem drugiej osoby. Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna byc dobrze skonstruowana. http://www.autotesto.pl/

Autor: Ciekawy Dodano: 11 stycznia 2015

W takim razie zakupiłem samochód 02.08.2014 i kiedy upływa 6msc , w lutym mam rozumieć nie w styczniu ?

Autor: lola Dodano: 10 kwietnia 2014

sprzedaż to jedno ale kupno to drugie. ciężko jest trafić na uczciwego sprzedawcę.w końcu się udało ale ceny wysokie, nawet kilkuletnich używanych aut.na szczęście wzięłam kredyt samochodowy w getinie więc się nie musiałam martwić o kasę :)
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.